| esperar a întrebat:

Am avut o problema cu partitia E, i-am dat format si dupa ce a terminat cand vreau sa intru in paritie imi da o eroare :
"The disk in drive E: is not formatted. Do you want to format it now"? Yes or No.
Daca ii dau Yes se formateaza din nou si tot eroarea aia imi apare, daca dau No, nu se intampla nimic. --- Ce trebuie sa fac? ---
Daca ii dau click dreapta proprietati apare 0 free 0 ocupat, din computer management scrie free 64 ocupat 0.
Ce are? Vro solutie... Va Rog!
Cine se pricepe sa imi dea un PM pentru a ii spune ID de messenger, sau sa scrie aici ce trebuie sa fac.

Răspuns Câştigător
| LucianGabriel a răspuns:

Descarca Acronis disk director(te descurci tu de unde sa-l iei), sterge partitia, fa-o la loc si merge uite si un videotutorial sa-ti seama mai bine http://www.videotutorial.ro/? p=315 (asteapta cateva secunde sa intre tutorialul). Sa ne spui daca s-a rezolvat cu ce ti-am zis eu.Bafta

5 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Cum ai formatat partitia "E:"?

| Yugeen a răspuns:

... s-ar putea sa fie si ceva erori de sistem.

Eu iti recomand sa scrii un cd bootabil pe care sa pui "Partition Table Doctor", sau poti descarca "Hiren's BootCD", ultima versiune, cred ca are aceasta aplicatie inclusa!

Dupa ce intrii in program, ai cateva optiuni de a scana drive-ul (discul).
In mod normal, in cazul tau, ar trbuii sa iti apara niste erori acolo, erori ce pot fi remediate de catre program!

In cele din urma, cred ca se poate reformata cu acelasi program partitia, ca sa fi sigur ca nu ai probleme la sistemul de operare pe care il utilizezi momentan.

Mai poti incerca, o versiune de Linux LiveCD... eu iti recomand Ubuntu 10. 4 (este gratuit, poate rula direct de pe CD, fara instalare)!
-> http://ubuntu.ro/

In locul tau, as incerca mai intai cu CD-ul de Ubuntu 10. 4, sa vad daca apare aceeasi eroare si daca nu se poate formata cu succes din Linux (Ubuntu)!

| Ancestralsoul a răspuns:

Formateaza tot hardul si refa ambele partitii sau cate vrei. Daca nu merge nici asa atunci hardul are probleme.Si eu am avut asa problema.Singura varianta a fost sa il formatez tot, l-am repartitionat in Fat32 caci in Ntfs dadea erori, apoi am convertit partitiile in Exfat. A trecut mai mult de o luna de atunci si merge perfect.

| BamBum_3904 a răspuns:

Dai click dreapta pe ea si da-i format, vezi poate iti merge asa

Bafta!

| djdex a răspuns:

Hmmmm incearca sa iti scoti Partition Magic 8 si sa iti refaci toata partitia in format NTFS