| KaanNoah a întrebat:

Pentru cei care joaca LOL pe laptop. Ce laptop aveti? Nu se încălzește? De cat timp aveti laptopul

6 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Pentru lol n-ai nevoie de mai mult de un laptop amd ryzen cu placa radeon vega integrata, gen un ryzen 2500u/3500u(ruleaza si gta 5 atata sa mai cumperi niste rami), este o alternativa ieftina pentru cei care vor sa se si joace ceva.
In plus procesorul este pe arhitectura relativ noua iar cerintele pentru racire nu sunt asa mari, deci pe partea de racire stai ok.

| KaanNoah explică (pentru bogdan324):

Daca se incalzeste putin si scoate un zgomot relativ mic, nu risca sa se strice?

| bogdan324 a răspuns (pentru KaanNoah):

De ce sa se strice? daca ruleaza la temperaturi optime nu conteaza altceva, turatia ventilatorului adevarat ca va creste(unele ventilatoare nu se aud asa de tare) insa asa va asigura o racire adecvata.
Ideea sta in felul urmator:una este temperatura procesorului iar alta este caldura pe care tu o simti cand pui mana pe laptop, adica tot ce conteaza este ca temperatura procesorului sa nu fie mare fiindca oricum acea caldura se va transfera catre heatpipe care ulterior, se va disipa prin radiator de catre cooler.
Deci pe scurt:nu trebuie sa asumi mereu ca daca gata laptop-ul este cald automat procesrul fierbe, ci pur si simplu ceea ce simti tu este caldura preluata din procesor de catre heatpipe.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu se incalzeste, dar depinde de laptop. Am avut un laptop care se incalzea si de la Word.

| Frank51 a răspuns:

Orice sistem se incalzeste fie laptop/desktop sau de gaming/negaming. Solutia de racire este proiectata sa fie eficienta si in full load, dar pasta termoconductoare este consumabil, deci trebuie schimbata la intervale regulate de timp. Si curatarea radiatorului de praf este recomandata tot la intervale regulate.

Nu conteaza cat de vechi este laptop-ul, nu conteaza ce joci pe el, sistemul de racire trebuie sa isi faca treaba(evident daca are conditiile: temperatura normala in camera si suprafata plana pe care sa stea).

La mine doar cand joc GTA5 incep sa aud tare ventilatorul, in rest in csgo si jocuri normale nu il aud.

| lalaura94 a răspuns:

Liga Legendelor are cerinte foarte mici de sistem, deoarece este un joc antic si e si esports. Pe langa asta, conteaza si ce cooler folosesti la laptop, cat de curatat, si daca are pasta termoconductoare aplicata.