| hypothesis a întrebat:

Am instalat pe un laptop Windows 7 x64 si am nevoie de driverul placii de retea pentru a crea Local Area Connection (LAN). Si nu gasesc nicaieri pe internet:NVIDIA nForce Networking Controller(cred ca asta e ceea ce imi trebuie).
Cand dau la "Device Manager" la Other Devices imi apare cu acel "avertisment" urmatoarele:-Ethernet Controller, Network Controller si Video Controller. Deci care sunt driverele care imi lipsesc si daca-mi puteti da si linkul pentru fiecare in parte.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Lan driver inseamna driverele placii de retea! Iar un laptop are doua placi de retea! Una wireless si una wired!
LAN si Ethernet e tot aia! Adica placa de retea wired!

Pentru cei ca voi care nu stiu nici cele mai elementare notiuni despre componentele unui calculator si care nici nu vor sa invete, exista service! Trebuie sa manance si oamenii aia o paine!
Unidentified network iti apare ca nu ai facut conexiunea la RDS cu user si parola, sau la ce provider ai tu. Nu mai incurca merele cu perele!

Si nu instalezi "un driver", ci acel driver care trebuie, nu la intamplare! Acelasi laptop are mai multe drivere, pentru ca poate sa aiba componente diferite in interior. Acelasi model de laptop poate sa aiba placa de retea Intel sau Atheros, de exemplu! Deci inca o data, puneti mana si cititi si lasati jocurile! Consultanta e gratis pana la un anumit punct! restul e munca voastra, sau platesti, ca si gura noastra mananca! Bafta!

16 răspunsuri:
| hypothesis explică (pentru nonameXD121314):

L-am luat si eu p-ala, insa nu este compatibil.

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Driverele stau la ala de ti-a facut laptopul, nu ati mai invatat?

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Nu am cd, nu am nimic la acel laptop. Este un Acer Aspire One. Este din acela mai mic. A avut Windows 8 pana acum putin timp si nu am avut probleme, cred ca avea driverele acestea implicite, acum nu stiu cum sa-i dau de cap. Nu am Local Area Connection.

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Te duci la un prieten si le iei pe stick! Ai site-ul producatorului, cum ti-am spus si mai sus, asa ca...go Planet!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Si de unde stiu care este versiunea compatibila laptopului meu? Daca acolo la "lipsa drivere" scrie Ethernet Controller, Network Controller si Video Controller, imi poti spune tu mai exact de ce am nevoie?

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Inca o data, gasesti driverele la producator! In functie de modelul laptopului si sistemul de operare! Pe pagina producatorului bagi modelul laptopului si vei gasi driverele! Daca nici niste amarate de drivere nu puteti sa instalati, lasati-va de sportul asta...sorry!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Eu nu "practic" acest "sport", ci pur si simplu trebuie sa ajut pe cineva in legatura cu asta, daca ma poti ajuta e foarte bine (dandu-mi un sfat/un link/ceva), daca nu, nu te baga.

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Ti-am dat suficiente amanunte ca sa poti sa-ti faci treaba! Pentru restul exista Google! E rusinos sa ai calculator si sa nu stii sa-ti instalezi niste drivere! Again...sorry!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

1.Nu este pc-ul meu acela pe care trebuie sa instalez driverele si nu am idee in aceasta directie.
2.Eu folosesc pc, mi-este mai greu sa ma descurc pe un laptop, mai ales un Acer care are alte "necesitati".
3. De aceea am intrebat aici, ca sa fiu rezolvat, iar tu vii si spui ca e rusinos.
4. Dupa cum ti-am spus, am incercat nspre drivere si niciunul nu era compatibil, am cautat tot google si nu am gasit.

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Ma copil, ia mai citeste o data ce ti-am spus eu! Ia vezi unde am spus eu ca se gasesc driverele! Modalitatea de a gasi driverel si a le instala este aceeasi indiferent ca e laptop sau desktop! Am spus la PRODUCATOR! Go Planet! Lasa scuzele si pune mana si invata!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Am inteles ce vrei sa spui. Am intrat pe site-ul producatorului. Am aflat modelul laptopului/notebook-ului: Aspire One AOD260. Dar cand dau la drivere nu-mi apare ce-mi trebuie mie..Cum ti-am spus, am nevoie de : Ethernet Controller, Video Controller si Network Controller. Si vreau sa te intreb: Ethernet este acelasi lucru cu Network Controller sau sunt 2 drivere diferite? Care este cel care imi creaza Local Area Connection?

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Aoleu sa vezi batuta ce iei! Normal ca e acelasi lucru!

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Nu cred! Am instalat un driver "LAN Driver" si acolo la Device Manager nu mai apare cu galben la Ethernet, dar la Network Controller inca apare. Deci Ethernetul a fost Local Area Connection. Mi-a aparut LAN-ul, insa acum apare la LAN -> Unidentified network, si ma duce gandul ca lipseste acel Network Controller, acesta care sa fie? Simt ca mai am putin si ii dau de cap,

| hypothesis explică (pentru K0sti):

Da,Atheros a fost driverul de care am avut nevoie. Chiar daca pe laptop scrie Intel thinking
Revenind, Network Controller de ce inca este cu galben? Acela ce reprezinta?

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Unde il arata cu galben? Intra aici sa vorbim ca nu facem conferinta aici: http://www.epasystems.ro/asistenta-it-online/

| K0sti a răspuns (pentru hypothesis):

Lan driver inseamna driverele placii de retea! Iar un laptop are doua placi de retea! Una wireless si una wired!
LAN si Ethernet e tot aia! Adica placa de retea wired!

Pentru cei ca voi care nu stiu nici cele mai elementare notiuni despre componentele unui calculator si care nici nu vor sa invete, exista service! Trebuie sa manance si oamenii aia o paine!
Unidentified network iti apare ca nu ai facut conexiunea la RDS cu user si parola, sau la ce provider ai tu. Nu mai incurca merele cu perele!

Si nu instalezi "un driver", ci acel driver care trebuie, nu la intamplare! Acelasi laptop are mai multe drivere, pentru ca poate sa aiba componente diferite in interior. Acelasi model de laptop poate sa aiba placa de retea Intel sau Atheros, de exemplu! Deci inca o data, puneti mana si cititi si lasati jocurile! Consultanta e gratis pana la un anumit punct! restul e munca voastra, sau platesti, ca si gura noastra mananca! Bafta!