| Cristi3672 a întrebat:

Am un hard vechi cu win 10. Am achiziționat un al doilea hard, am instalat tot win10 pe el. Problema e ca nu îmi apar in bios ambele harduri, doar cel vechi; dar după ce se incarca win 10 pe hardul vechi, văd și cele două partiții ale hardului nou. Cum pot face sa pot boota doar de pe hardul nou?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data verifici daca noua instalare functioneaza.
Pentru asta scoti cablul de date din hard disk-ul VECHI.
Daca functioneaza, atunci schimbi cablurile de date intre cele doua hard disk-uri.

Daca in BIOS nu-ti apar cele doua garduri, atunci cauza poate fi formatarea diferita a partitiilor.

| sierra1 a răspuns:

Schimbă-le intre ele (asta dacă și a 2 instalare e boot-abilă) ca o primă variantă

| NLS a răspuns:

Daca Windowsul e instalat corect pe hardul nou si booteaza cand e doar acesta conectat in sistem --->

cu programul acesta (are o versiune gratuita, apasa pe Register in dreapta jos, apoi pe Download, nu trebuie sa creezi cont)

https://neosmart.net/EasyBCD/

https://neosmart.net/EasyBCD/i/screenshots/Edit%20Boot%20Menu.png

Cand esti in Edit Boot Menu ar trebui sa iti vada cele 2 partitii cu cele 2 sisteme de operare.

Daca vede doar 1, trebuie sa mergi in Add new entry si sa adaugi partitia cealalta de acolo.

Apoi te intorci la Edit Boot Menu si bifezi partitia/instanta de Windows de pe care doresti sa bootezi in mod standard.