| anonim_4396 a întrebat:

Am lag si imediat freeze screen de fiecare data cand incerc sa vad videoclipuri pe Youtube mai mari de 1440 p60 si chiar 4k. Am interet cum trebuie si nici laptopul nu este asa de vechi(asa face din orice browser as intra), deci teoretic duce, dar practic nu face nimic. Ii pot face eu ceva sau il duc la un service sa vad care e treaba?

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce inseamna "nu este asa de vechi"? ce model de laptop, ce componente?

| Wr3nch a răspuns:

Ai lag si frezze pentru ca nu duce rezolutia. Degeaba incerci sa te uiti la 4k daca laptopul tau are ecran FullHD. Pentru continut 4K iti trebuie un laptop capabil sa redea 4K nativ.
https://www.emag.ro/......k-v25923/c

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Aiurea. Face scale down daca dai un 4K in rezolutie mai mica. Buba e ca e foarte solicitant pentru procesor.

| Ineys a răspuns:

Da posteaza aici laptopul sa-l vedem si noi.
Poti sa ai si i7 ca e degeaba daca e dual core si e creat ca sa economiseasca energie.
Daca ai un laptop de gaming ar trebui sa mearga. Daca ai d-ala de business sau office ma indoiesc.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

E de businiess si conchid ca am dat de dracu, crying

| ziftode a răspuns:

Eu am i7 cu 8 threaduri generatia 4 care "nu e asa de vechi"
si 4k merge la, limita
iar 8k nu merge deloc

asa ca... "teoretic duce"... cum ai ajuns la concluzia asta?

| DoctorWh0 a răspuns:

"Teoretic duce" Ha ai vrea tu. Iti trebuie laptop facut pentru 4k nu orice panarama care acum 4 ani costa 3000 lei si scrie i7 pe el. Nu merge pentru ca procesorul nu duce 4k sau 1440p... da nu inteleg, ce panarama e ca si eu cu un i5 si o placa video care nu e cine stie ce pot duce 1440p... Nu iei orice sistem si na vrei 4k 60fps

| anonim_4396 explică (pentru DoctorWh0):

Multumesc pentru doza de realitate, dar ce nu inteleg este ca daca tot nu duce 4k sau un amapar de 1440p de ce le mai scrie la specificatiile lui? sau e doar asa ca sa atraga ochiul prostului?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica scrie ca merge 1440p minim? Daca e asa, atunci scriene si specificatiile ca sa pot/putem confirma...