| Stanciu_Silviu_1994 a întrebat:

Am o mica problema la pc, dupa ce inchid si apas pe "deschide" nu se aprinde daca il scot din priza si il las putin sa nu mai aiba curect in el deloc si-l aprind iar se deschide, din ce cauza o face asa, am sursa noua hdd l-am destat cu altu de la un amic, placa de baza am inlocuito ca pe celalta mi-a strikato, cand dadeam cu palma in unitate se inchidea, si cu asta nu face asa nu se inchide. Cine ma lamureste si pe mine

Răspuns Câştigător
| bilopart a răspuns:

Problema este din bios, teoretic ar trebui sa faci un update de bios dar este complicat. Iti recomand sa scoti bateria de bios (cea rotunda ca o moneda de pe placa de baza) si nu va mai avea deloc curent in el, dar nu iti va salva unele setari, iar inainte sa intri pe net seteaza data si ora ca sa iti mearga.
Sami spui daca iti merge!

| Stanciu_Silviu_1994 explică (pentru bilopart):

Multimesc m-am gandit la asta cu biosul am o placa de baza Asus p5pe-vm si am versine la bios 0702 si am procesor Pentium Dual Core E2180(2.0GHz,800FSB,L2 1MB, M0) si trebuie versiunea asta 1406 cand il deschid imi zice erroarea asta Intel cpu ucode loading error ( si am dat din Bios sa nu mai dau F1). Am o desketa dar e defecta si nu merge sa fac updade pe ea cu usb stik merge? pe placa mea cai cam veche ASUS P5PE-VM

| bilopart a răspuns (pentru Stanciu_Silviu_1994):

Nu fa tu aceasta operatiune ca nu cred ca vei reusi dai 50 lei la un service.
daca tii neaparat sa faci asta Vezi ca in BIOS sa ai USB Legacy Enabled.

| Stanciu_Silviu_1994 explică (pentru bilopart):

Sti ce am facut, aveam in prelungitor si tv-ul si cand il aveam deschis vedea cu putini purici si m-am gandit ca este in subtensiune si asa era l-am luat l-am dus in alta camera pe tv si acu nu mai am problema.Nu mai ducea priza atata laughing si cand deschid pc-ul spune "Intel CPU uCode loading error" si dai cate am citit pe forumuri nu dau nume sa nu fac reclama, si multi sp ca trebuie updade bios, ce spuneti?

| bilopart a răspuns (pentru Stanciu_Silviu_1994):

Fa o poza cu eroarea ce iti apare pentru a iti da un raspuns corect!
acum iti porneste computerul?

| bilopart a răspuns (pentru Stanciu_Silviu_1994):

Bios-ul nu poate lucra cu procesorul, se poate repara doar cu un update sau schimb de bios.
ti-l face intr-un service.

| Stanciu_Silviu_1994 explică (pentru bilopart):

Gata am facut update la bios merge perfect acu big grin, sti ce are pc-ul nu-mi merge resetul si cateodata nu se aprinde din prima. Trebuie sa-i scot firul de la alimentare sa-l las putin si dupa il deschide.

| bilopart a răspuns (pentru Stanciu_Silviu_1994):

Pai vezi nu sa instalat corect!

| Stanciu_Silviu_1994 explică (pentru bilopart):

Biosul este in regula probabil am eu vreo problema cu astea http://www.google.ro/......tp?/imgres dar le-am pus identic nu stiu cred ca-l duc odata la un service si termin tigania

| bilopart a răspuns (pentru Stanciu_Silviu_1994):

Daca ai umblat la ei da! nu stii sa ii pui la loc?

| Stanciu_Silviu_1994 explică (pentru bilopart):

I-am pus exact ca acolo dar nu stiu ce are sad maine iti pun o poza cum am

| bilopart a răspuns (pentru Stanciu_Silviu_1994):

Bine!