| Rocavaly a întrebat:

as vrea sa imi cumpar o placa video decenta pentru gaming dar nu stiu daca se potriveste cu placa mea de baza care se numeste : Asus P5B-WM SE. As vrea sa imi spuneti ce slot PCI are placa mea de baza de ex : 2.0; 3.0 si care mai exista. Daca se poate sa imi trimiteti un link cu o placa video compatibila cu placa mea de baza si placa video sa fie de macar 1GB sau mai mult nu mai putin.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Craciune a răspuns:

Nu-ti lua... cu procesorul ala nu ai ce placa video de gaming sa-ti iei, strange-ti bani si schimba-ti pc-ul. Chiar nu merita...

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai tu nu te uiti ce slit are placa ta, sau ai o neputinta? Google is your friend!

| Rocavaly explică:

Pai pe cutie la placa de baza scrie ca are slot PCI Express x16. Dar eu nu stiu ce placa video se potriveste ca pe eMAG scrie ca placile sunt PCI Express 2.0; 3.0 si nu stiu daca se potriveste cu placa mea de baza

| EnvyU a răspuns (pentru Rocavaly):

Se potrivesc, presupun ca ai un pentium 4? Iti recomand sa iei o placa video second hand ca nu merita sa iei ceva nou pentru sistemul tau, un gts 450 sau ceva asemanator ar fi foarte bun.

| Craciune a răspuns (pentru Rocavaly):

Pe placa asta de baza nu poti sa pui nu stiu ce placa video... pe langa ca are suport RAM ddr2 niciun procesor bun nu iti este compatibil cu ea si chiar daca iti pui o placa video de gaming (nu cred ca o sa mearga ) o sa-ti limiteze procesorul puterea placii video. Iti recomand sa schimbi placa de baza.

| Craciune a răspuns (pentru Craciune):

A da si am uitat sa spun daca te uiti dupa o placa video nu te uita dupa VRAM, uitate dupa biti 64 128 256 asta conteaza iti trebuie mult VRAM doar atunci cand ai unul sau mai multe monitoare cu rezolutie mare.

| Rocavaly explică:

Eu am un pentium 2 si placile second hand nu sunt bune deoarece poate sunt folosite foarte mult si poate sunt epuizate su nu pot functiona cum trebuie deci o placa video noua compatibila cu placa mea de baza hai de un giga se gaseste? Sau sa imi spuneti daca merita sa cumpar placa video sau nu ca eu am una mai salbuta de 512 mb ATI Radeon HD 2300/2500 series.

| Craciune a răspuns (pentru Rocavaly):

Nu-ti lua... cu procesorul ala nu ai ce placa video de gaming sa-ti iei, strange-ti bani si schimba-ti pc-ul. Chiar nu merita...