| anonim_4396 a întrebat:

Am o placa video Intel, dar de curand mi-am cumparat o placa video nVIDIA. Intrebarea mea este daca pot activa ambele placi video, fiindca mie imi apare ca este activata doar cea de la nVIDIA(Intel este integrata, iar nVIDIA pusa de mine)

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

De ce ai vrea sa faci asa ceva? E desktop=folosesti dedicata, simplu. Doar la unele laptop-uri e valabila treaba cu integrata+dedicata. Nu incerca sa faci ceva, ca incerci degeaba.

| pbsolver a răspuns:

Placile video nu functioneaza 2 simultan decat daca ai un procesor cu grafica integrata.

| DaWTF a răspuns (pentru pbsolver):

Placa video de la Intel este integrata

| pbsolver a răspuns:

Sau in anumite cazuri poti avea 2 placi active dar nu poti folosi puterea ambelor placi pentru un singur joc/aplicatie grafica. trebuie s-o faci primary pe cea mai puternica.

| FlooPp a răspuns:

No. Decat daca scoti placa Pusa de tine, automat cea incorporata i va lua locul.

| cristian_5777 a răspuns:

Puteai daca erau amandoua nVIDIA/Intel acelasi model si aveau suport crossfire.Altfel nu poti decat daca una e integrata si cealalta dedicata sau daca ai un procesor cu placa video si placa dedicata.