| ClickOn a întrebat:

Am o problema cu pc-ul cand il deschid face un zgomot ca tractorul dar tine pana apar iconitele jpe desktop, cred ca zgomotul vine de la sursa (delux 450w). Daca e strica, ta si trebuie sa o schimb ce sursa mi-ati recomanda pentru un pc cu Intel core i3 2100 amd radeon 6570 1 gb hd, 500 gb 4 gb ram. Daca se poate pretul sursei saj nu depaseasca 150 leii.

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sursa nu e defectă, numai marca acesteia care eu o clasez la „Made on Vapor".
Remediu:
a)Necesar pentru operația asta
-ÎNDEMÂNARE și un pic de cunștințe tehnice
-Șurubelniță stea, o pensulă, ulei de mecanisme fine(de ăla de mașină de cusut e ok)
Se desface carcasa calculatorului(cu el scos din priză dară, asta ca să nu ai parte de „experințe electrizante")
Se desface sursa de alimentare, care e prinsă de carcasă(de regulă sus) cu 4 șuruburi.
ATENȚIE.Lucrează ordonat, nu pierde, amesteca și nu împrăștia șuruburile desfăcute.
Se extrage CU ATENȚIE din lăcașul acela din carcasă și se așează pe marginea carcsei.
Se desfac cele 4 șuruburi ce fixează carcasa sursei de alimentare.
Se desfac șuruburile ventilatorului sursei(cele 4 situate pe partea din spate)
Se scoate ventilatorul și se curăță cu pensula de praf, DE la baza elicei la exterior cu mișcări energice dar nu ca ciobanu, până rămâne curat complet(și pe pale si pe suportul ce ține ventilatorul(ăla de plastic)).
La fel recomand s ă faci și cu partea electronică, la care se adaugă și un jet de aer(poți sufla peste componente în timp ce dai cu pensula; asta ajuta praful să se disipeze de pe componente.
Se întoarce apoi ventilatorul cu partea aia unde are un avbțipild.
Se dezlipește CU ATENȚIE parțial acel abțipild până vei observa un orificiu pe centru.Acel orificiu este de fapt capătul rotorului ce are o siguranță, capăt ce din cauza calității proaste a veselinei cu care a fost uns acuma freacă siguranță pe plastic și scoate acel zgomot enervant de tractor.Aici în orificiul ăsta se picură un strop de ulei de mecanisme fine.SĂ fi atent să nu scapi ulei pe abțipild sau pe partea de plastic unde se va lipi abțipildul, că apoi nu se va mai lipi înnapoi.Se lipește abțipildul pe ventilator și se reasamblează totul.
ÎN CAZ că ai scăpat ulei pe acolo și nu se mai lipește abțipildu ăla se popate lipi cu bandă de izolat, astfel încât să steie fixat acolo.
Succes

| Mr14Anonim a răspuns:

Nu e stricata nici o sursa! e doar prafuita. curata ventilatorul si o sa fie ok. daca nu merge cumpara o sursa de 500W cu protectie http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-500w//. bafta!