| neergaby a întrebat:

Am o problema cu placa mea video. Cateodata cand ma mai joc (ex: counter strike source) se inegreste ecranul si dupa cateva secunde isi revine si arata un mesaj de la nVIDIA.
"Display driver stopped responding and has recovered
Display driver NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 301.42 stopped responding and has successfully recovered."
Io am o Asus Nvidia GT 440. Care ma ajuta sa rezolv problema are

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Cel mai probabil e problema de drivere. Dar poate fi si de natura hardware. Parerea mea este sa procedezi in felul urmator:
1. Dezinstalezi driverele placii video
2. Opresti calculatorul si il scoti din priza
3. Scoti placa video si stergi contactele cu o carpa antistatica sau cu o radiera
4. Sufli de praf sau cureti cu o pensula curata slotul placii video
5. Montezi placa video la locul ei si pornesti calculatorul
6. Daca ai Win7, iti va cauta pe net driverele in mod automat. Daca nu trebuie sa le downloadezi manual, cu atentie sa fie cele mai noi!
Desigur, daca nu vrei sa desfaci carcasa calculatorului poti sa te limitezi doar la reinstalarea driverelor, e posibil sa se rezolve problema in felul asta, fara sa mai stergi contactele. Succes!

| popeasca a răspuns (pentru alexmircescu13):

Eu nu mai am incredere in driverele pe care le instaleaza Win7. Din pacate am patit-o ca imi facea probleme placa video (nVidia 9700M GTS). Am luat driverul de la nVidia si problemele au disparut. Deci cand vien vorba de placa video, mai bine driver de la producator decat ala instalat automat...

| alexmircescu13 a răspuns (pentru popeasca):

Aici ai zis bine, trebuie luat driverul de la producator! Acolo in mod sigur este si ultima versiune.

6 răspunsuri:
| neergaby explică:

Are ceva daca bag driver beta?

| popeasca a răspuns (pentru neergaby):

Orice e beta e inca in faza de testare, deci poate avea bug-uri si iti poate crea probleme. Ar fi de preferat sa nu.

| gicaputinica a răspuns:

Cauta-i un driver mai nou La placa video.
Riscand sa ma repet prin toate topicurile cu intrebari de genul asta, mare atentie la aerisirea calculatorului pe timpul asta!

| popeasca a răspuns:

Reinstaleaza-i driverul. Daca nu il ai, il gasesti pe site-ul Asus aici:
http://www.asus.com/Graphics_Cards/NVIDIA_Series/ENGT440DI1GD5/#download
Iti alegi ce sistem de operare ai si il downloadezi.