| Ic3Heart a întrebat:

Am o problema cu un calculator mai vechi, daca il pornesc imi da o eroare de genul: CMOS settings wrong/CMOS date&time not set. Am incercat sa schimb bateria dar cand deschid pc-ul se inchide dupa 10 secunde.

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Si tot asa face cu hdd inloc adica clantane hdd? Ai resetat biosul? Condensatorii de pe placa de baza cum sunt? ai condensatori umflati?

9 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Vezi ca pe placa de baza ai un jumper mic, pentru bios! arata cam asa! http://www.google.ro/......tp?/search
scoate-l si muta-l cum vezi acolo. el cred ca are 3 pini, muta pe ceilalti 2 pini jumperul! apoi incearca asa sa pornesti pc-ul. pentru mai multa siguranta, vezi putin si bateria biosului! scoate-o, las-o 5 minute si bag-o iar! succes si un an nou fericit!

| ndc a răspuns:

Ce calculator e? Marca, model?
Si inainte sa se inchida, nu ai un interval in care sa poti intra in setarile BIOSului? Poate e ceva misconfigurat acolo.

| C8PILUcool a răspuns:

Baga windowsul

| Ic3Heart explică (pentru C8PILUcool):

Cum sa imi bag windowsul daca nu booteaza de pe hard disk?

| C8PILUcool a răspuns (pentru Ic3Heart):

Si clantane hardu urat rau si nu poti sa faci nimic, daca face cum zisai eu trebuie schimbat hardu

| C8PILUcool a răspuns (pentru Ic3Heart):

Si clantane hardu urat rau si nu poti sa faci nimic, daca face cum zisai eu trebuie schimbat hardu.

| Urzi23 a răspuns (pentru C8PILUcool):

Vezi ca hdd pe www.okazii.ro sunt ieftinache dar cu proba la greu "hd tune pro " tu ai hdd dus asa cred

| C8PILUcool a răspuns (pentru Urzi23):

Nu eu am probleme cu hardu, am avut da l-am schimbat.

| Urzi23 a răspuns (pentru C8PILUcool):

Si tot asa face cu hdd inloc adica clantane hdd? Ai resetat biosul? Condensatorii de pe placa de baza cum sunt? ai condensatori umflati?

| dArKcHiLd1 a răspuns:

Cheamă pe cineva priceput în calculatoare happy Probabil că bateria nouă care ai pus-o e proastă.