| User0987654321 a întrebat:

Salut TPU! Am nevoie de raspuns urgent! De fiecare data cand pornesc pc-ul, imi intra o eroare la pornire care spune ceva de genul asta "ALLERT! The battery voltage is low!", m-am documentat si este vorba de bateria CMOS, am acel model de baterie, dar intrebarea mea este, daca o schimb, va trebui sa mai umblu la ceva in BIOS? Sa activez/dezactivez ceva? Ca nu prea ma pricep prin BIOS. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| DaniTIRB a răspuns:

Daca schimbi bateria, incearca sa tii calculatorul in priza, deoarece cand scoti bateria si nu este curent in calculator, BIOS-ul isi da full reset (uita tot). Cauta modelul placii tale de baza pe internet si un tutorial cum sa schimbi bateria. In principiu, gasesti la orice magazin de electronice&electrocasnice o baterine noua. Intreaba de o baterie "buton" care sa fie de aceeasi dimensiune cu o baterie CMOS de la o placa de baza (daca e, adu si bateria CMOS acolo).

| User0987654321 explică (pentru DaniTIRB):

Adica, daca schimb bateria, se reseteaza tot calculatorul?

| DaniTIRB a răspuns (pentru User0987654321):

Se reseteaza DOAR DACA NU E IN PRIZA, si nu se reseteaza TOT Calculatorul (toate fisierele pe care le aveai raman), doar BIOS-ul (o sa scoata toate modificarile pe care le-ai facut tu).

Răspuns utilizator avertizat
| DaniTIRB a răspuns (pentru Bubico2022):

Iti dau dreptate cu riscul acesta sa scapi surubelnita si sa scurt-circuitezi ceva. Asta fara bateria BIOS sa nu isi dea reset se intampla adesea la placile de baza vechi, deoarece curentul inca ramane in CIRCUITE. La placile de baza mai noi, se folosesc capacitoare sau acumulatoare (care aduna curentul ramas din calculator si il iroseste).

Răspuns utilizator avertizat