| DennK a întrebat:

Am o problema cu un card de memorie Micro SD 2 GB. Problema este urmatoarea : cand conectez telefonul cu cardul in el la PC prin cablu de date, niciun fisier nu se deschide, sau daca se deschide ceva, aia e o eroare. Cu card reader, aceeasi problema. Cum sa-mi salvez ce am pe card? De card nu-mi pasa cat imi pasa de poze, filmari, inregistrari, toate pe card. Ma ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| ShoFan a răspuns:

Hmm, ce am mai găsit este să instalezi Kies. E un program care îți permite accesarea fișierelor media de pe telefon (videoclipuri, muzică, poze, înregistrări). http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP#versionInfo și selectezi prima opțiune, pentru telefoane mai vechi decât Note 3.
Încearcă după ce instalezi Kies (poate dura mult, depinde de calculator).

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca spuneai si ce telefon ai era mai bine.

| DennK explică (pentru darrio2007):

Samsung Galaxy Ace.

| darrio2007 a răspuns:

Descarca Samsung Kies de aici.Si eu il folosesc pentru transfer de date.Sursa:http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP#versionInfo

| ShoFan a răspuns:

Dacă faci asta direct de pe telefon cu cablu de transfer trebuie să activezi din bara de notificări USB Storage.
La Samsung-urile mai vechi (gen Ace) nu se activează automat legătura. Tragi de bara aia de sus și trebuie să îți apară "USB Connected. Select to copy files to/from computer bla bla bla". Apeși pe ăla și o să îți o fereastră care arată cam așa: http://www.android-sms-transfer.com/......mputer.png
După ar trebui să îți apară pe PC telefonul (respectiv cardul SD).
Dacă problema persistă, instaleaza driverele USB de la Samsung: http://developer.samsung.com/......or-Windows (descarci dând click pe "SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.zip (25. 32MB)".
La card reader poate fi de la lipsa driver-ului pentru citirea cardurilor (nu toate laptop-urile/calculatoarele au driver-ul preinstalat). Caută pe Google un driver pentru citirea card-urilor (în engleză: card reader driver).
Dacă nici cu explicațiile astea nu reușești, dai reply și mai caut alte modalități.

Succes! :)

| DennK explică (pentru ShoFan):

La drivere totul e bine, cand conectez USB-ul totul e ok, la deschiderea fisierelor e problema.

| ShoFan a răspuns (pentru DennK):

Totuși, îți sugerez să verifici versiunea USB Driver-ului deoarece poate fi învechită. Cea mai recentă versiune e 1.5.9.0. Verifici ce versiune ai tu ducându-te la meniul de dezinstalare al programelor și selectezi Samsung USB Drivers și jos îți apar detalii (printre care și versiunea).
Ai mai putea încerca să te uiți la setări să ai dezactivat "USB Debugging Mode". Uite o imagine care te poate ajuta: http://www.mari-blog.com/wp-content/uploads/2014/06/Debugging-mode1.png. Dacă nu este nimic de genul ăsta, te uiți la setări dupa un meniu "Developer Options" și dezactivezi USB Debugging în caz că e activat.

| ShoFan a răspuns (pentru DennK):

Hmm, ce am mai găsit este să instalezi Kies. E un program care îți permite accesarea fișierelor media de pe telefon (videoclipuri, muzică, poze, înregistrări). http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP#versionInfo și selectezi prima opțiune, pentru telefoane mai vechi decât Note 3.
Încearcă după ce instalezi Kies (poate dura mult, depinde de calculator).

| Sofer a răspuns:

Daca ai cablu usb, conecteazal la pc si la telefon si tranferi poze, muzica, filmari etc. (incearca si varianta asta)

| DennK explică (pentru Sofer):

Pai asta nu merge sa fac laughing

| djphilosoph a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema. Poti sa faci cum zice Ionut sau daca nu ai destula memorie in telefon, poti sa faci asa (v-a dura ceva...): pui tot ce ai tu intr-un folder pe card, le arhivezi, si le uploadezi pe un site de hosting)cauti pe net unul; nu fac reclama]]] Daca nu incap toate, poti sa le pui pe rand. Iti iei un alt card, si le descarci de acolo. Funda?

| djphilosoph a răspuns:

Cauta python la google si dai pe prima optiune.

| djphilosoph a răspuns:

Sau ia-ti Dropbox pe Computer [trebuie sa ai net], apoi pe telefon; Pune-le pe Dropbox si descarca-le pe PC.

| ionutz22 a răspuns:

Copiaza-le in memoria telefonului si apoi pe alt card. Poate asa merge big grin. Sper ca te-am ajutathappy

| DennK explică (pentru ionutz22):

M-am gandit si la asta, si la varianta trimisului prin bluetooth, dar o varianta mai usoara nu exista? laughing N-am atata rabdare sa copiez fisier cu fisier...