| AndreiTudose a întrebat:

Am o problema la pc si sa daca ma puteti ajuta sa gasesc o sursa. Am cumparat o carcasa noua si sursa este jos, la carcasa veche era sus, si acum trebuie sa cumpar alta sursa pentru ca nu ajunge cablul la placa de baza. Am o placa de baza Gigabyte ATX GA-M56S-S3. Puteti sa imi dati un link cu o sursa cu un fir mai lung pentru ca sa ajunga la placa?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Atunci mai bine specifici un buget, ca la genul ala de carcasa de obicei sursele de 200 lei+ au cabluri suficient de lungi.
Sau daca vrei sa scapi mai ieftin, mergi in oras si intreaba cat costa un conector cu care sa extinzi 4 pin cpu si cel de 20+4 pini.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Http://bit.ly/1ubTub4
Cumpara o sursa de calitate. Toate is compatibile. Lungimile cablurilor pot sa difere, ca nu stiu ce carcasa ai.

| AndreiTudose explică (pentru sltlp):

Asa este carcasa http://bit.ly/WBnKxo

| AndreiTudose explică (pentru sltlp):

Http://bit.ly/Wys28n Asa ceva e bun? Eu zic ca da.

| sltlp a răspuns (pentru AndreiTudose):

Da, e bun. Iti mai trebuie inca unul de 4 pini cpu si asta e tot.
Adica: http://www.conectica.ro/......lock-82428
La unitaea optica si hdd sper ca ajunge. Daca nu, gasesti si acolo asa ceva.

| AndreiTudose explică (pentru sltlp):

La unitatea optica si hdd ajunge. Mersi mult pentru ajutor!

| sltlp a răspuns (pentru AndreiTudose):

Atunci mai bine specifici un buget, ca la genul ala de carcasa de obicei sursele de 200 lei+ au cabluri suficient de lungi.
Sau daca vrei sa scapi mai ieftin, mergi in oras si intreaba cat costa un conector cu care sa extinzi 4 pin cpu si cel de 20+4 pini.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Surse gasesti cate vrei, daca trebuie sa o montezi in partea de jos a carcasei sa nu-i montezi filtre de praf, se incalzeste si se arde, sa ai grija la distanta dintre carcasa si pe ce e pus computerul, sa nu fie pe covor, se micsoreaza spatiul, trebuie sa ai spatiu pentru aspiratie.

| AndreiTudose explică (pentru valentin75):

Carcasa are filtru de praf jos unde este sursa. Dar caut o sursa care are firul mai lung (cel care se leaga la placa de baza) si daca se poate sa fie cu ventilatorul in spate nu jos. Daca nu e bine si cu el jos.

| valentin75 a răspuns (pentru AndreiTudose):

Scaote filtrul de praf ca iti arde sursa, mai ales vara cand e foarte cald. Filtrul e o sita de plastic care iti obtureaza ventilatia la sursa.