| NicolaeCristianAnonymous a întrebat:

Am o tableta Allwiew Speed City care o am din prin 2013-2014. Ieri când am pus-o la încărcat s-a stins singura fără sa stiu, când am scos-o de la încărcat am pornit-o sa vad de ce s-a stins, o pusesem la 20%. a pornit, A apărut logo-ul în mod normal de la Android și pe urma s-a stins, Oare ce are? PS: Am încercat sa i dau din recovery wipe data and factory si tot asa face...

12 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Las-o putin mai mult la incarcat, conecteaza-o la un laptop apoi, si vezi cum iti apare. Cel mai probabil trebuie reinstalat software-ul, sau e brick-uita. Chiar daca tu "nu i-ai facut nimic".

| Trioda a răspuns:

Las-o la incarcat la 100%,apoi porneste-o,posibil sa ai o eroare de sistem,daca persista,din pacate trebuie resoftata.
Retine un sfat,nu da niciodata wipe la telefon,tableta etc deoarece Androidul isi face periodic singur un backup,si te poti folosi de el la nevoie pentru a readuce sistemul in starea in care era ok.
In cazul tau,acel wipe,stergere totala a memoriei,ti-a sters si aceste puncte restore (backup)_ atat de necesare la Recovery sistem.
Pe viitor cand vrei sa mai folosesti Recovery,cauta acele backupuri,pe care le poti face tu in prealabil,si nu le salva in memoria tabletei,telefonului,oricat ar fi de mari,cand sistemul cade,la un Wipe pierzi absolut tot ce ai avut in sistem,indicat ar fi un card extern unde sa salvezi acele backupuri.
Considera atenta daca mai merita revigorata,deoarece preturile platite la depanare in mod repetat,pot depasi costurile uneia noi.
Poate vei opta pentru procurarea uneia noi la abonament,in rate etc.
Daca o duci la resoftat, tot iti ia banii, macar opteaza pentru un upgrade la Android, o varianta superioara, desigur daca tableta ta suporta.
Succes!

| NicolaeCristianAnonymous explică (pentru Trioda):

Am reusit sa pornesc tableta. Dar dc nu incarca mai mult de 5% bateria? daca o scot de la incarcat in cateva sec se stinge. Ce sa fac?
MS de sfat!

| NicolaeCristianAnonymous explică (pentru Trioda):

Se poate rezolva de acasa problema cu bateria nu incarca mai mult de 5%?

| NicolaeCristianAnonymous explică (pentru Trioda):

Tableta e veche si daca trebuie schimbata bateria ma costa cat ia, anul fabricatiei ale tabletei este 2012-2013 si azi greu i gasesti o baterie de inlocuire. Specificatile tabletei: SO: Android 4.1 Jelly Bean

CPU: Cortex A9 - 1, 5 GHz Dual Core

GPU: Mali 400 MP2

Display: 7", TFT-LCD, Capacitiv, multitouch

Redare: Full HD (HDMI)

Memorie RAM: 1GB DDR3

Suporta HTML 5

Wi-fi: 802.11b/g/n

Conexiune 3G prin modem

Flash memory: 8 GB

Camera frontala

Face unlock

Gaming

| NicolaeCristianAnonymous explică (pentru NicolaeCristianAnonymous):

In 2015 am trimis-o la serviceul dela eMAG sa o repare ca avea aceasta problema cu bateria doar, avea garantie si nu stiu ce au facut cu tableta sa mearga, dar a functionat pana in ziua de astazi

| Trioda a răspuns (pentru NicolaeCristianAnonymous):

BATERIA,cum am spus mai sus, ea iti dadea acele blocari, deoarece nu asigura curentul necesar procesorului.
Te intreb si iti dau si o idee..cand este la incarcat, poti lucra pe ea?
DACA NU, suspect este alimentatorul, cauta altul la aceiasi tensiune, fii atent..la aceiasi tensiune, la curent poate fi mai mare nu conteaza, de exemplu daca scrie 1.5 Amperi, nu conteaza ca pe celalat scrie 2 Amperi etc. tensiunea sa fie cea de pe el.
Baterie poti gasi la secondhand, insa te va tine un timp nedefinit, adica te poate lasa oricand.

| Trioda a răspuns (pentru NicolaeCristianAnonymous):

A fost cand a fost.

Ca memorie este slabuta, sistemul ocupa doar el aproape 350 Mb,tie ca utilizator,nu prea iti lasa spatiu,vrei un joc, film etc si nu ai spatiu, chiar de ai microSD card atasat, tot degeaba.
Totusi incearca aici, o baterie nu esta asa de speriat de scumpa!
Chiar daca nu se potriveste numele, acumulatorii sunt aceiasi.

https://www.magazingsm.ro/......inal-33679
Se schimba relativ usor,cauti un centru de depanare,te duci cu acumulatorul si tableta la ei,si in fata ta o inlocuiesc etc,sau poate ai tai sau cineva priceput etc.
Daca vezi ca la incarcare, la cea uzata ma refer, se incalzeste exagerat, tableta pe spate, NU mai incarca, poate exploda acumulatorul si distrugi tableta!

Succes!

| NicolaeCristianAnonymous explică (pentru Trioda):

Deci ia merge cand o bag la pc cu cablul de date micro usb/la incarcat dar nu incarca mai mult de 5%, cand ajunge la 5% scade pana la 0 si se intoarce la 5% 1-2-3-4-5. si pe urma inapoi se descarca cand ia primeste curent de la pc/incarcator... Se poate lucra pe ea. Bateria ei este de 3000mAh.

| Trioda a răspuns (pentru NicolaeCristianAnonymous):

Este clar, acumulatorul este epuizat, trebuie inlocuit neaparat!
Gasesti undeva spre 40-50 lei,cu comanda pe internet,sau mai bine te duci la centre specifice de reparat calculatoare,tablete etc si intrebi daca au acel model pentru tipul tau de tableta, daca iti convine pretul este ok, daca nu comanzi pe internet si cauti pe cineva priceput sa iti inlocuiasca acumulatorul, insa nu pe oricine, ai grija!

Succes!

| NicolaeCristianAnonymous explică:

Deci ia in mod normal, trebuia sa apara logo-ul Android, si pe urma sa se invarte logo-ul dualcore si pe urma sa porneasca androidu, dar tableta arata doar logo-ul Android si pe urma se stinge