| Gradinaru_Bianca_1953 a întrebat:

Am un iPhone 7 cumpărat ieri.
Îmi tine bateria puțin(6h),iar peste noapte se Descarcă undeva la 11%.Am 8 aplicații descărcate (Facebook,Mess.,Whatsapp,SnapChat,Instagram,AlliExpress, Google Translate).Este normal?
L-am cumpărat de la Altex. Daca merg cu el mi-l schimba?

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Sunt obligati. Sigur au sa iti ofere sa il verifice. Le spui ca vrei banii nu mai vrei telefon.
Si sfatul meu e sa cumperi alta marca. Ceea ce ti se intampla e o problema foarte des intalnita in iphone. Si nu se rezolva intotdeauna prin substituirea bateriei.
Eu am un telefon Android, cumparat acum o luna mult peste nivelul celui cumparat de tine si mai ieftin. Bateria ma tine 36 ore la un uz normal. Chemari, wapp, maps, google, etc.
Cred ca ai facut o alegere gresita. Doar curiozitate: cat ai dat pe el?

| ziftode a răspuns:

Pe Android exista o aplicatie numita Antutu Tester, nu stiu (nu o gasesc pe iOS, s-ar putea sa faca parte din Antutu Benchmark, dar nu sunt sigur), respectiva aplicatie are o parte de testare a bateriei, ala iti da o idee foarte, FOARTE clara a in ce stadiu e bateria, de ex. la telefonul meu vechi pe care nu l-am vandut, daca pun testul ala sub 50% baterie, telefonul se inchide (baterie li-ion veche, cand procesorul face un "spike" de consum, crapa)

daca are garantie, in teorie, te rezolva, chestia e ca daca te duci de doua ori cu aceeasi problema, ori ti-l schimba ori iti da banii inapoi (cred a e lege in directia asta)

| KanameKuran a răspuns:

Salut, in general bateria este consumata in functie de cum folosesti telefonul. Insa eu cred ca 6 ore este extrem de putin, avand in vedere aplicatiile pe care le-ai mentionat.
Trebuie insa sa stii ca Apple sunt cunsoscuti pentru "tampeniile" pe care le fac dispozitivelor, atunci cand o noua generatie este lansata (reduc performanta, durata de viata a bateriei, etc.)
De altfel, IOS11 are probleme, nu numai pe iphon7, ci pe mai multe dispozitive, si este cunoscut de faptul ca consuma bateria mai mult de cat este nevoie.

Sfatul meu: returneaza iphone-ul si cumpara-ti un alt telefon cu andoid sau un model mai nou de iphone (desi eu a-si sta departe de orice produs Apple, cel putin pana cand isi rezolva politicile cu privire la modul in care trateaza modelele vechi)

P.S. tot ceea ce am zis, poate fi verificat cu o simpla cautare pe google.