| Eclectica a întrebat:

Am un laptop din Canada, cu windows 10 original+antivirus inclus, nelimitat. As dori sa-mi reinstalez windowsul. Ce tutoriale recomandati pentru categoria tută, dar totuși funcțională laughing? Trebuie să cumpăr altă licență? E posibil sa pierd si antivirusul pe care il are acum? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Tutorial aici: https://youtu.be/f8u21DbvqXY, e posibil sa difere putin anumite optiuni in functie de brandul laptopului. Daca instalezi aceeasi versiune de windows, adica Home, Basic, Pro, etc. nu vei avea probleme, dar trebuie sa iti salvezi cheia de licenta. Iti recomand programul ProduKey ca sa iti vezi cheia si sa o notezi. Normal ca pierzi si antivirusul, pierzi absolut tot ce ai pe partitia pe care vrei sa instalezi windowsul fiindca trebuie reformatata. Cel mai probabil daca are licenta si esti logat in antivirus, la urmatoarea reinstalare a antivirusului daca te loghezi iar, il vei avea activat. Bafta!

6 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Antivirus pe gratis se gaseste, si e foarte bun, cauta pe google "avast"

daca nu ai cheia de la windows pe spatele calculatorului, pe aia poti sa o recuperezi asa:
https://www.groovypost.com/howto/find-your-windows-10-product-key/

Press Windows key + X
Click Command Prompt (Admin)
At the command prompt, type:
wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey

in rest tutorialul gasit de tine pare bun, in afara de partea de scrie direct pe USB, care e O IMBECILITATE AMARATA GANDITA SA TORTUREZE UTILIZATORII, de ce, pentru ca am incercat de 2 ori treaba asta, de ambele dati am avut probleme... GRAVE, si am pierdut o tona de timp, pentru ca prostia aia de MCT sta o tona pana ia windows-ul

cum se face treaba, simplu, salvezi windows-ul ca iso si apoi IL AI, NU MAI TREBUIE SA IL DOWNLOADEZI DIN NOU pentru fiecare incercare de punere pe stick, iar pe stick il pui cu rufus:
https://rufus.ie/

| Feitan a răspuns:

De obicei cand cumperi un laptop cu windows preinstalat, acela este un windows cu key-ul in placa de baza, deci atat timp cat nu schimbi placa de baza a laptopului poti sa il reinstalezi de cate ori vrei. Cea mai grea parte la reinstalarea windowsului 10 este creearea partitiilor (grea in ghilimele), in rest totul e un "next next accept install". Presupunand ca ai deja un windows functional pe laptop iti recomand : https://www.youtube.com/watch?v=FP4sAhmH_Oo
Nu te speria, windowsul nu se mai instaleaza ca acum 10 ani, totul este simplu.

In legatura cu antivirusul, nu am idee daca o sa il pierzi, dar daca o sa ai de gand sa folosesti laptopul casual, retele de socializare, Youtube. gaming (nepiratat sau piratat de acolo de unde numai noi romanii stim ) etc. atunci iti este suficient windows defender.

| Feitan a răspuns (pentru Feitan):

Https://www.youtube.com/watch?v=FP4sAhmH_Oo acesta este de fapt cel pe care voiam sa il pun.

| Eclectica explică (pentru Feitan):

Multumesc frumos, aprciez toate informatiile de la tine!

| ALEXXXL19 a răspuns:

In 2020 antivirus nu prea mai e necesar dar daca descarci multe de pe surse necunoscute e. Iar că să instalezi sitemu e floare la ureche îți dă win motamo

| Alexandru_Filip_1998 a răspuns:

Este clar ca antivirusul o sa vil pierdeti, decat daca il aveti pe cont personal va sugerez daca laptopul a venit cu un cd/stick windows sa il folositi pe acela si cel mai bine va recomand sa cautati pe Youtube cum sa formatati si reinstalati windows pas cu pas nu este un proces greu dar e mai bine sa vedeti cum se face.