| Theshadow47 a întrebat:

Am un laptop Toshiba caruia i-am dat defragmentare in c si din gresala l-am scos din priza, si acum nu imi arata decat imaginea de inceput Toshiba si meniul din boot si nu imi citeste hardul, ce e de facut?

18 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Baga CD-ul cu windows si dai un Repair.
Windows XP
http://youtu.be/KNOQ0sCYY8s
Windows 7
http://youtu.be/8ZQ9Vw4yXqY
sau http://youtu.be/RaFeELqEJ1Y

| Theshadow47 explică (pentru neluL):

Nu merge, nu imi citeste hardul

| neluL a răspuns (pentru Theshadow47):

Baga CD-ul cu windows in writter, intra in Bios, selecteaza la meniul Boot ca prima optiune sa fie CD/DVD, iesi din Bios, apasa orice tasta, iti apare meniul de instalare a windows-ului si aici tu alegi -> repara.

| Theshadow47 explică (pentru neluL):

Nu imi citeste cd-ul, nici hardu' si nu imi apare nimic

| neluL a răspuns (pentru Theshadow47):

Nu ai treaba cu hardul! Nu iti citeste CD-ul pentru ca nu ai facut ce-am spus mai sus! REPET ->intra in Bios, selecteaza la meniul Boot ca prima optiune sa fie CD/DVD

| Theshadow47 explică (pentru neluL):

Cd-ul e bagat, il pornesc apas f2 ma duc in boot aleg cd/dvd ma duc la exit apas enter pe exit saving changes apas enter si ies reporneste imi apare Toshiba dupa care dispare si nu imi apare absolut nimic

neluL
| neluL a răspuns:

Are vreo legatura raspunsul tau cu intrebarea? Daca doresti sa faci SPAM te duci in alta parte!

| Theshadow47 explică (pentru neluL):

Se aude ca citeste cd-ul 2, 3 sec.si dupa nimic

| neluL a răspuns (pentru Theshadow47):

Dupa ce iti apare emblema Toshiba apasa orice tasta sau tasta enter...vezi daca porneste CD-ul cu instalarea. Oricum tu nu instalezi si faci doar un repair. Daca nu porneste inseamna ca nu e bun CD_ul, nu este bootabil sau nu citeste writterul.
In Safe Mode poti intra?

| Theshadow47 explică (pentru neluL):

Nu

| neluL a răspuns (pentru Theshadow47):

Cum ai incercat sa intri in Safe Mode?

| Theshadow47 explică (pentru neluL):

L-am oprit fortat si dupa l-am pornit

| neluL a răspuns (pentru Theshadow47):

Si atat?

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare, deci chiar cand iti apare logoul cu Toshiba - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege-> Last Known Good Configuration
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif (e a sasea optiune)
Urmeaza pasii.

| Theshadow47 explică (pentru neluL):

Nu a mers

| neluL a răspuns (pentru Theshadow47):

Daca nu imi dai detalii despre ce nu a mers eu nu pot sa te ajut in continuare! Ma intereseaza simptomele pentru ca nu sunt langa pc-ul tau si doar dupa ele imi dau seama ce poti incerca in continuare.
Intra din nou in Safe Mode si alege de data asta "Safe Mode" Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif Asteapta sa se incarce fisierele si incearca un SYSTEM RESTORE (RESTAURARE SISTEM) - click dreapta pe my computer > proprietati > advanced system settings > mergi pe tab-ul system protection > click pe > system restore > urmeaza pasii.
System Restore iti da timpul inapoi la o data anterioara problemei tale. Data o alegi tu din acea lista care iti apare la pasul 2 si trebuie aleasa inainte de a avea aceasta problema, de exemplu daca problema ai avut-o azi, alegi data de ieri sau cu 3-4-5 zile in urma (cand ai instalat ultimul program). Atentie: ultimul program o sa dispara si trebuie reinstalat.
Succes!

| Theshadow47 explică (pentru neluL):

Omule nu mi se deschide eu scriu acum dupa alt cont si pc

| neluL a răspuns (pentru Theshadow47):

Pai nu trebuie sa se deschida windows-ul ca sa intri in Safe Mode! Trebuie sa-ti apara doar prima imagine pe ecran... aia cu Toshiba si de acolo intri in Safe Mode!

| VladGH a răspuns:

Fai de mai multe ori restart