| Adry05 a întrebat:

Am un mouse fara fir. Bateria acestuia se consuma doar cat timp am laptopul deschis sau si cand e inchis avand in vedere ca mufa lui o las in permanenta in usb?

Răspuns Câştigător
| FMC a răspuns:

Se consuma doar cand il folosesti. Sunt programate sa intre in stand-by daca nu a fost miscat ceva timp ca sa economiseasca energie. Asa ca poti tine laptopul chiar deschis, daca nu il folosesti nu consuma baterie.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt mouse-uri care se inchid singure daca nu sunt folosite un anumit timp. In usb ar trebui sa ai un stick. Acesta se inchide singur dupa 3 minute de nefolosire.
http://www.emag.ro/......DZ38GMBBM/

| octav005 a răspuns:

Consuma doar cand il folosesti. si putin in standby

Răspuns utilizator avertizat
| Niklauss a răspuns:

Nu inteleg de ce nu iti cumperi unul cu fir, am avut si eu o vreme si am crezut ca si tâmpesc cand mi se termina bateria.
Nici nu consumi bani la unul cu fir, iar la cel cu baterie tot cate 1 leu dai pe baterie. In felu asta intr-un an ajugeam la 365 de lei pe bateriile lui.

| Sarcopt a răspuns:

Aceasta se consumă căt timp ai mous-ul activat

| AstroNoot a răspuns:

Cat timp ii vezi luminita rosie dedesubt, se consuma bateria.Mufa lui nu are nici o legatura, ca nu se transmite energie prin wireless.

| nuestenimic a răspuns:

Daca mouse respectiv are un buton on/off ar fi indicat sa opresti butonul pe off ca asa consuma bateria nu foarte mult dar daca inchizi laptopu inchide si mouse dar daca nu are buton se opreste singur avand un senzor care se opreste

| Ruski a răspuns:

Salutare! Depinde de mouse. Sunt unele care au un buton de oprire sub ele, dar sunt si unele care intra in stand-by automat. Daca mouse-ul tau nu are buton de oprire sub el, atunci el va intra in modul stand-by automat!

| ProAlexYTB a răspuns:

Iti recomand unu cu fir, e un delay cand mist mouse-ul mai mult decat cel fara fir, cel cu fir e mult mai bun si rapid.
Nici mouse-urile astea de 500 lei fara fir nu sunt bune,.

| Adry05 explică (pentru ProAlexYTB):

Am avut, aveam un talent incredibil de a da cu el zilnic de podea. laughing) + ca acesta e mai practic si-mi place mai mult, voiam doar sa stiu cum sa fac sa nu-i consum bateria aiurea.

| FMC a răspuns (pentru ProAlexYTB):

Am auzit si eu faza cu delay-ul. Mai ales pentru jocuri sunt contra recomandate. Dar nu inteleg. Delay de cateva milisecunde nu poti sesiza niciodata tu, ca om, asa ca nu vad cum sa te dezavantajeze. Eu le folosesc si la jocuri.

| capsunicav29 a răspuns:

Si când e închis. Trebuie să oprești mouse ul ca să nu se mai consume.

| FMC a răspuns (pentru capsunicav29):

Stie ceva capsunica. Daca lasi mousul pe o suprafata mai ciudata, el crede ca il misti si nu mai intra in stand-by si asa iti mananca bateria. Dar in ultimul timp se optimizeaza softul si problema asta e din ce in ce mai rara.

| Adry05 explică (pentru FMC):

Si acest dispozitiv de intrat in stand by e absolut la orice mouse de genul sau la modele ceva mai performante?

| FMC a răspuns (pentru Adry05):

La toate ar trebui sa fie, altfel ar trebui sa ii schimbi bateria o data la saptamana. Nu e propriu zis un dispozitiv, asa stie mousu sa se poarte doar happy
Modelele performate probabil ca ofera si optimizare mai buna.