| anonim_4396 a întrebat:

Am un overclock mic(GPU) și vreau sa am unul mai mare, dacă schimb pasta si mai pun un cooler pe placa video cu răcire pasiva pot sa am performațe MARI fără sa depășească o anumita temperatura si fără sa am artefacte? Sau sa stric ceva?

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic, doar scazi durata de viata a placii video.

| CataliN9993 a răspuns (pentru Intruder19):

Cum sa nu ma ajute cu nimic dacă am avut un overclock mic și aveam din start vreo 10 fps-uri laughing

Și plus ca nu o sa scadă prea rau durata de viata a plăcii video ca nu o sa țin overclockul aprins, și dacă nu atinge o temperatura mare dc sa ii scadă durata de viață?
Cel mai mult ma interesează dacă o sa am artefacte

| AwGenetix a răspuns (pentru CataliN9993):

Ma baiatule, poate ca ai avut tu 10fps-uri in plus dar nu e doar atata important sa ai tu fps-uri. se face un calcul la tot ce inseamna fiabilitate. daca cu adevarat iti pasa doar de fps-uri du-te si cumpara-ti o placa potenta, si nu te mai da cocos ca nu-ti pasa.

Ai primit mai sus un raspuns pertinent, si-ai raspuns ca un impertinent. Ai scade durata de viata din cauza tensiunii ajunsa pe grila mosfetilor, si a tuturor componentelor din interior-ul capsulei...

minciuna cu pasta e doar marketing, in fond orice pasta termo e suficienta, dar insuficienta cand vorbim de nucleu.