| oceanoflove a întrebat:

Am urmatoarea problema. Am un laptop de 4 ani si ultima data cand l-am dus sa imi instaleze windows mi s-a spus ca are difuzoarele sparte. Eu cand il folosesc sa vorbesc cu cineva pe skype nu se aude ceea ce spun. Nu stiu daca exista vreo legatura intre ele. Se poate rezolva cumparand un microfon. In momentul actual nu imi permit sa cumpar un nou laptop.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca "are difuzoarele sparte" TU nu poti auzi ceea ce vorbeste partenerul tau pe Skype, si ai nevoie de niste casti sau boxe.
Daca poti auzi, fie difuzoarele laptopului merg perfect, fie inseamna ca folosesti altceva extern (boxe, casti...asta doar tu stii)

DACA interlocutorul tau nu te aude, intervine o intrebare:
+++Laptopul tau are microfon incorporat? (exista modele care au, insa nu toate. In plus, pentru a functiona, trebuie instalat driverul corespunzator. Daca ai Windows 10 pe el, de regula il instaleaza sistemul de operare).
+++Sau folosesti un microfon la momentul de fata?

Daca nu, ai bineinteles nevoie de un microfon.
E ok si acela indicat de tine, daca nu ai buget pentru mai mult.

Daca nici tu nu auzi ce se vorbeste, si nici el, ai nevoie atat de un microfon, cat si de casti sau boxe.
Poti lua casti cu microfon incorporat, sau pe fir.
Ceva de genul asta>>>

https://altex.ro/......SMRVH8620/

| oceanoflove explică (pentru NLS):

Eu aud ce se vorbeste interlocutorul meu nu prea aude ce vorbesc eu ca sa ma auda eu efectiv trebuie sa strig.

| oceanoflove explică (pentru oceanoflove):

Faza cu difuzoarele sparte asa mi-a zis tipul de la service care imi inregistrase comanda. Eu nu pot sa confirm daca e adevarat.

| NLS a răspuns (pentru oceanoflove):

Atunci boxele /difuzoarele laptopului sunt ok (nu sunt "sparte").
si n-ai nevoie de casti / boxe.
Ajunge un microfon.
Insa ce microfon folosesti acum? (al laptopului?)

| oceanoflove explică (pentru NLS):

Cel incorporat in laptop.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de un set de difuzoare /casti + un microfon.
Dupa ce le-ai instalat, intrii la setarile Skype si activezi "amplificarea automata a microfonului".
In pasul urmator faci si un "Test de sunet" a Skype-ului (vorbesti ceva timp de cateva secunde, dupa care se aude un "Beep" si ti se reda ce s-a inregistrat.

| oceanoflove explică (pentru Bula):

E neaparat nevoie cu casti?
Microfonul asta nu e de ajuns?
https://altex.ro/....../MCR57152/

| Bula a răspuns (pentru oceanoflove):

Pentru a avea in ce vorbi, sa te auda, ai nevoie de orice microfon (chiar ieftin) de calculator.
Ca sa poti auzi i tu, ai nevoie de un set de difuzoare de calculator cu amplificator SAU o pereche de casti.
Microfonul din link are dezavantajul ca nu are suport, nici cablu, deci va sta culcat pe masa, langa laptop.

| StalkerSoul a răspuns:

Poti folosii niste casti cu microfon o sa mearga garantat