| ovidasmihai a întrebat:

Am vazut la HDD Extern Seagate Expansion are alimentare de la priza. Pentru a copia pe el mai este necesar sa-l bag in priza?
Exista HDD Extern doar conectat prin USB fara alimentare la cablu?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Ti-am spus, priza are rol de alimentare a HDD. (HDD are in interior niste discuri care se rotesc).Ca sa functoneze trebuie alimentat cu tensiune. In loc sa fie alimentat prin USB va fi allimentat de la priza.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da, dar mai bune sunt alea cu alimentare!

| horia2012 a răspuns:

Normal ca trebuie sa-l bagi in priza ca sa-l poti folosi. Asa se alimenteaza.
Majoritatea HDD externe se alimenteaza prin USB. Cele cu alimentare separata sunt mai rare.

| MskDesign a răspuns:

Ceea ce cauti tu, este un HDD extern autoalimentat, prin conexie USB. Poti face si singur un asemenea HDD.Cumperi un case(pentru HDD-uri) cu caracteristicile HDD-ului autoalimentat si iti faci un hdd extern.Eu am doua HDD-uri de acest fel, luate de la laptopuri cu probleme si transformate in HDD-uri autoalimentate.

| Celcareajuta a răspuns:

Cel alimentat la priza, nu numai pe USB. Si da, exista HDD-uri care merg fara alimentare pe priza. Le poti gasi usor pe eMAG

| iuyugu a răspuns:

Da. poti si fara priza.

| ovidasmihai explică:

Sunteti doua persoane: unul zice sa-l bag in priza, iar altul sa nu-l bag.
Ce rol are priza?

| horia2012 a răspuns (pentru ovidasmihai):

Ti-am spus, priza are rol de alimentare a HDD. (HDD are in interior niste discuri care se rotesc).Ca sa functoneze trebuie alimentat cu tensiune. In loc sa fie alimentat prin USB va fi allimentat de la priza.