| TheCrazyPlayer a întrebat:

Am windows 10 original (upgrade de la 7), vreau sa pun un ssd si automat trebuie reinstalat windows ul. Intrebarile sunt : daca pun ssd ul functioneaza pc-ul si asa? Doar ca ssd ul o sa fie gol? Si a doua intrebare este: merge sa reinstalez windows ul fara sa imi pierd cheia digitala?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu SSD gol SIGUR nu va functiona nici un sistem happy
Se poate face copierea (clonarea) hard discului (mai exact ale partitiilor Windows - ceea de pornire si partitia C: ), dar asta trebuie facut de pe un sistem de operare independent.
Daca te adresezi unui service sau unui specialist cunoscator, va rezolva problema fara problema.

| mihai69 a răspuns:

Se face clonarea discului tău actual pe noul SSD. Nu pierzi nimic, nu reinstalezi nimic.
http://videotutorial.ro/clonare-windows-10-copiere-de-pe-hdd-pe-ssd/
http://it.bzi.ro/cum-clonezi-1tb-hdd-pe-un-ssd-de-120gb-20415

| doctorandus a răspuns:

Da, eu am Windows 10 (upgrade gratuit) si am schimbat SSD-ul, este in continuare recunoscut drept acelasi calculator de catre Microsoft.

Poti chiar instala Windows 10 din nou, pe SSD de data asta.

| Gabriel9707 a răspuns:

Daca cumperi un SSD de la Samsung poti sa clonezi discul vechi cu tot cu sistemul operativ. Atentie! SSD trebuie sa fie mai mare decat discul cel vechi, daca nu risti sa corupi filele.

Aici ai un exemplu( se gaseste si mai mare decat acesta) :
https://altex.ro/......sata3-7mm/

| AnonOps_AnonOps_2000 a răspuns:

Da dar la ă două nu stiu poate.(eu cred ca da)