| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu de adresat cunoscatorilor niste intrebari...
Dintre telefon, tableta, laptop care este mai bun?
Intreb asta tinand cont de mai multe aspecte cum ar fi:
performantele oferite, rezistenta, etc
Eu am ales sa merg si pe tableta si pe laptop si pe telefon, la tablete bineinteles cele mai bune sunt Apple iPad 1, 2, 3
La telefoane cele mai bune fiind Apple iPhone 4, 4S, sau cele cu Android gen Samsung Galaxy S2, Galaxy Note?
La laptop am ales sa merg pe Apple MacBook Pro
Cel mai probabil va fi ori o tableta ori un telefon, astept sfaturile voastre, pretul nu se ia in calcul, aaa si inca o intrebare, sistem de operare iOS sau Android, pe care din cele doua poti face mai multe?

Răspuns Câştigător
| eugenl a răspuns:

Eu zic sa-ti alegi un laptop daca vrei performanta si nu Apple pentru ca daca vrei sa schimbi ceva la el trebuie sa platesti de fiecare data.
Daca vrei portabilitate mai mare decat a laptopului ai putea sa-ti iei tableta, dar nu poti face prea mare lucruri cu ea. Faci ce faci si cu un telefon, numai ca ai ecranul mai mare. Telefon iti iei in momentul in care nu te deranjeaza ecranul mic si vrei sa nu ocupe si mult spatiu cand il porti cu tine. Cu telefonul si tableta poti vedea filme, socializa, vizualiza si scrie documente, dar nu poti face ce poti face cu un PC, laptop chiar sau desktop. Daca vrei un laptop mai mic cu touchscreen alege Acer double touchscreen care are 2 ecrane touch si are doar 14 inch diagonala. Intereseaza despe toate si alege ce crezi ca-ti trebuie mai mult. Daca nu-ti foloseste prea mult nu alege ceva performant!

| anonim_4396 explică (pentru eugenl):

Eu personal am ales sa merg pe un telefon, din perspectiva mea cu un telefon gen iPhone poti face nu cu mult in minus ce poti face si cu un laptop...
Acum sa trec in scris si intrebarile:
Care ar fi cea mai buna marca de telefoane care fabrica cele mai bune telefoane din mai multe aspecte, performante, tehnologie, durabilitate, etc
Din cate poll-uri am vazut si din ce am citit, multi spun ca Nokia, Apple si Samsung ar domia tot in materie de telefonie, dar este oare mai bun sistemul de operare Android fata de iOS-ul de la Apple, cu un Android poti sa faci mult mai mult decat cu un iOS? Se merita sa cumperi un iPhone 4S sau un Samsung Galaxy S2 sau un Samsung Galaxy Note?

| eugenl a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu mizez pe Nokia. Nu stiu ce sa-ti spun, dar momentan Android este la inceput si este in continua dezvoltare. Si tu poti deasemeni aplicatii pentru el. Se gasesc multe carti gratuite pe net de dezvoltare aplicatii pentru Android, trebuie doar sa gasesti site-ul, numai ca sunt in engleza big grin

| anonim_4396 explică (pentru eugenl):

Poti face cu un telefon ce poti face cu o tableta?

Exemplu telefoane: iPhone 4S, Samsung Galaxy S2, Samsung Galaxy Note

Exemplu tablete: iPad 2, iPad 3

Cu un telefon poti face ce faci si cu o tableta numai ca ai o rezolutie mai mica la telefon si mai mare la tableta?

Exista unele chestii pe care doar cu un telefon le poti faci si cu o tableta nu sau invers?

Daca gasesc raspuns la intrebarile si invingator ar iesi telefonul, care dintre cele trei telefoane enumerate mai sus ar fi mai bun pentru aplicatii, si orice altceva?

Daca ar iesi tableta, ce tableta recomandati? De la Apple, sau?

Cu o tableta poti plati ratele de la banci sau cu un telefon?
Cu o tableta poti intra pe jocuri browser si apoi sa te joci? Dar cu un telefon?

| eugenl a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt de parere ca oricat de performant ar fi telefonul nu se compara cu o tableta, pentru ca are ecranul mai mare. Sunt de parere ca exista aplicatii numai pentru tableta. Daca are internet sau retea wireless poti face asta, dar smartfonul este si aparat telefonic. Si libertatea de miscare si viteza de utilizare este mai mare pe tableta

| anonim_4396 explică (pentru eugenl):

Pai spre exemplu intr-un iPad 3, poti introduce un micro sim (exact ca la iPhone 4S), deci tableta respectiva poate fi folosita in retelele 2G, 3G, 4G (mai multe detalii vedeti pe site-ul Apple). Deci concluzia... tableta?

| eugenl a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca ai multe contacte ce folosesc reteaua 3G pentru a comunica. Daca tu vrei sa vb cu persoane prin tableta este alegerea ta. Dar va trebui sa ai casti mereu sau sa vb mult pe speacker, ca nu vad cum o sa stai cu tableta la urechehee hee

| anonim_4396 explică (pentru eugenl):

Pai spre exemplu cu o tableta de la Apple, si anume ultimul model aparut, iPad 3, editia cu 4G+WI-FI, la aia poti pune si Micro SIM (e perfect daca e si decodata de retea), ai si rezolutie mare, nu mai spus de ecranul Retina, preocesorul Apple A5X, RAM de 1024 MB, plus multe alte functii, deci in concluzie din perspectiva mea, cu o tableta ca cea de mai sus nu mai ai nevoie nici de telefon, nici de laptop, facturile la banci si rate le poti plati si de pe tableta, apropo, daca ai extraoptiune cu net activata pe cartela poti intra pe net de pe tableta? Sau cu tableta ca sa ai acces la net trebuie sa te deplasezi pe langa un router care emite? De asta am intrebat eu cu extraoptiunea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vorbeste lumea ca pentru produsele Apple, cei care le cumpara platesc mai mult pentru firma si mai putin pentru produs, eu spre exemplu am tras o concluzie...
Ma gandesc sa-mi achizitionez o tableta de la Apple, spre exemplu un iPad 3 cu 4G+WI-FI, sau un telefon tot de la Apple, spre exemplu un iPhone 4S, mai multi spun ca Samsung este mai bun in telefoane fata de Apple, o fi oare asa?
Cum este cu Micro Sim-ul de la AT&T pentru Apple iPad 3 4G? Tableta merge decodata si pus Cosmote Romania in ea?

| eugenl a răspuns (pentru anonim_4396):

Aspecte tehnice aprofundate nu stiu ca nu sunt tester si nici nu am achizitioanat vreunul din resurse financiare insuficiente. Te-am ajutat doar cu o parere si cu informatii aflate de la altii

11 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Fara remuscari mi-as lua un laptop.am avut si tableta si m-a plictisit repede de ea.