| myhyy a întrebat:

As vrea sa-mi iau o tableta, dar nu ma pot decide de ce fel sa-mi iau. Oscilez inte Samsung Galaxy Tab 2 si Noul iPad. Voi ce-mi recomandati?(Astept pareri pro si contra)

Răspuns Câştigător
| BoboDafuq a răspuns:

Samsung a fost candva o firma ok, acum. multe o intrec.
Eu am ipad 3 si e genial.
Daca iti permite bugetul ia ipad-ul ^^

8 răspunsuri:
| pnker a răspuns:

Android suporta Flash, in timp ce iOS nu. Totusi, iPad are un display mai bun, de rezolutie mai mare (1536 x 2048 in loc de 600 x 1024) si dimensiune mai mare (9.7 inch in loc de 7), GPU-ul (procesorul grafic) e putin mai bun la iPad.

| sltlp a răspuns (pentru pnker):

Care flash, era flash pe android s-a terminat, de la 4.1 si superior adio flash, deci asta nu mai e un argument,

| sltlp a răspuns (pentru pnker):

Eu iti recomand ipad deoarece, ecranul este superb, sistemul de operare este si el superb, arata bine, se misca si mai bine comparat cu android. Plus ca la Samsung, ai 2 update-uri si gata, la Apple ai update-uri mai multe, ca sa fii mereu la zi. Cand o sa apara ios 6, o sa fie siri si pe the new ipad. in rest, matereiale mai bune la ipad, gpu mai bun.

| pnker a răspuns (pentru sltlp):

De acord cu srsdani, avand in vedere ca Flash-ul nu mai e un avantaj, cea mai buna alegere este iPad. Oricum, si pe android 4.1 Jellyfish se poate instala flash-ul daca ti neaparat prin root, dar am inteles ca urmatorul update de la Chrome, care e si browserul de baza de la android 4.1, va suporta Flash prin platforma Pepper, facand legatura intre cele doua. Dar, daca stam sa ne gandim mai bine, cine mai are nevoie de flash azi, cand exista html5 si javascript, iar flash-ul e folosit doar pentru reclame inutile care tot ce fac e sa iti consume traficul.

| sltlp a răspuns (pentru pnker):

Oricum, si ipad, are un fel de adaptare la flash. ruleaza reclame, sau anumite elemente de flash. apropo, a doua afirmatie era pentru user, dar nu stiu de ce a aparrut c ati-am zis tie, scuze.

| MusicFan_6770 a răspuns (pentru pnker):

Se pare ca tu nu stii ca exista Samsung galaxy tab 2 de 10.1 inch!

| pnker a răspuns (pentru MusicFan_6770):

Exista, si e la acelasi pret cu iPad doar ca net inferioara la specificatii. Am luat in considererare cea de 7 inch datorita pretului pentru a da o sansa tabletei de la Samsung.

| GRIBUS a răspuns:

Daca as fi in locul tau mi-as lua Samsung
pentru ca e :
-mai ieftina
-arata mai bine
-e mai usoara
-are difuzoare stereo
Funda plz