| Frommywindowcar a întrebat:

Buna! Acum recent mi s-a intamplat ceva foarte ciudat cu PC-ul meu. Acum o luna calculatorul meu se bloca din motive necunoscute, iar acum imi apare ecranul albastru, in engleza se mai spune "The blue screen of death" sau pur si simplu "Blue Screen". Un PC normal nu prea face asa ceva numai rar, dar al meu face o data la 16 minute de fiecare data cand este pornit. Cum pot repara definitiv aceasta situatie?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aceste erori apar deopotriva atat la incompatibilitati de tip software cat si la cele de tip hardware!

Ai ceea ce se numeste 'stopcodes' afisat atunci cand windows 10/11 intra in BSOD, ai si un cod QR la versiunile mai noi de windows, ai posibilitatea sa scanezi acel cod QR cu telefonul si sa afli informatii despre acea eroare!

Daca stii engleza incearca acesti pasi :

1. Shut down the Windows PC that experienced the BSOD
2. Disconnect all USB-attached devices except for mouse and keyboard (or wireless dongles).
3. Reboot your system into safe mode from the Windows Recovery Environment (WinRE)
4. If you recently installed new software, uninstall that software.
5. If you recently installed a new device driver (or your BSOD info points to a driver or device), uninstall or roll back that driver (if you don’t really need the device you can disable it temporarily instead)
6. Restart the PC, and see if the BSOD recurs. If not, you’ve probably isolated the cause and can start researching some cand of fix.

Ce zice Microsoft despre acest erori albastre :

https://support.microsoft.com/......45a66ae3c6

| lpavel a răspuns:

S-a ars o componenta si nu functioneaza 100% sau doar ai probleme ca se incalzeste prea tare! Verifica ramii, SSD/HDD. Celelalte componente nu trebuie verificate ca daca au probleme pc-ul nu mai porneste deloc!

| ReddY25 a răspuns:

Cel mai sigur e sa-l duci la un service decat sa te complici incercand sa gasesti tu solutii