| sax15tag a întrebat:

am 2 pc-uri pc1 si pc2 big grin la pc1 nu imi citea DVD-uri doar cd-uri desi am in el unitate dvd multi recorder RW, trebuia sa reinstalez windows 7(care se afla pe DVD) pe el, asa ca am luat unitatea dvd de la pc2 si am pus-o la pc1, asa am reusit sa instalez. acum problema e ca DVD-romul nu imi merge deloc la pc2 desi am pus jumperul in toate pozitiile nu il recunoaste pc-ul, iar DVD-romul de la pc1 l-am desfacut am curatat laserul si l-am pus la loc si foarte foarte rar imi citeste cate un DVD. cum as putea sa le fac pe amandoua sa mearga fara sa cumpar altele happy

11 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cum adica ai curatat laserul? Lentila nu se atinge! Risti sa nu iti mai mearga niciodata. Cumpara un CD de curatare, costa cam 10 lei, rulezi un program complet si apoi o sa citeasca. Apoi cauta bine in BIOS, cand ai scos DVD-RW-ul o optiune s-a mutat pe disable, iar acum nu se da inapoi pe enable. Poti de altfel si din Device Manager (control panel) sa scanezi pentru schimbari de hardware. Jumperul nu se pune cum vrei tu, are un dinte la mijloc care nu te lasa sa il pui decat intr-o forma.

| sax15tag explică (pentru valentingb):

Cand zic jumper ma gandesc la ceva mic care se pune pe 2 picioruse dintre alea 6 sau 8 cate sunt in spate, ca sa il faci primary, slave, master ceva de genul asta. si cd-ul de curatare atinge lentila, am avut de alea era cu cv muzica lipit intr-o zone pe el o bucata de panza sau nu stiu ce era si cand ajungea sa citeasca din zona aia cica sterge laserul sau lentila... dar nu mi se pare ca il sterge chiar asa de bine, am cam incercat tot in bios si tot e cum trebuie...

| EnvyU a răspuns:

Ai incercat sa umbli si in bios? enable /disable tampenii, load default etc?

| sax15tag explică (pentru EnvyU):

Da de nenumarate ori am incercat cam tot ce m-a dus capul laughing si nu e din bios

| octha a răspuns:

Jumperul niciodata nu se coate la un dvd/cd-rom/etc, ce o mai fi.treaba cu curatatu laserului nu-i tocmai binevenita daca nu esti "expert" in electronice, ai deranjat ceva in el sau mai stiu eu ce.de obicei daca pui pana pe laseru ala dupa poti sa il arunci ca n-o sa mai mearga. poate ai pe carcasa dvd-ului un abtipild pe care sa scrie cum sa pui jumperii.la mine sunt 2 pe miloc, depinde si modelul dvd-ului.zi-mi modelul si firma si poate gasesc eu ceva ajutator.

| sax15tag explică (pentru octha):

Jumperu e bine, nu el e problema, de curatat normal ca am avut grija nu am pus eu mana pe lentila ca sa nu las grasime si am sters cu ceva foarte moale care sa nu zgarie sau sa lase urme, am ster in momentul in care nu imi mai citea nici cd-uri, dupa ce am sters lentila iarasi citeai cd-uri dar dvd-uri deloc, adica l-a citit o singura data pana am reusit sa instalez windows-ul si am reusit sa fac o imagine la dvd si pe urma iarasi a facut figuri... asta la pc1 la pc2 nu imi recunoaste deloc dvd-rom-ul. de alimentat e alimentat cablul alb e bun, cand e conectat la cablul alb in timp ce porneste se blocheaza inainte sa apara sigla aia cu win pentru 2 minute daca e deconectat porneste mai repede calculatorul

| sax15tag explică (pentru octha):

Si acum am venit la pc2 treba sta in felul urmator... fara dvd-rom porneste foarte greu dureaza foarte mult, cand leg dvd-romul nu mai porneste deloc se blocheaza ramane ecranul negru ca si in mersi-dos cu o bara jos care tot licureste in partea stanga sus a ecranului, nu pot sa scriu nimic

| octha a răspuns (pentru sax15tag):

Uita-te pe carcasa dvdului si zi-mi ce model e si ce firma

| sax15tag explică (pentru octha):

Unul e LG super multi dvd drive, model: GSA-4167B manufactured october 2005,
si DVD/CD REWRITABLE DRIVE MODEL DH-20A4P (MODEL DH-20A4P21C) manufactured september 2007
(am mai pus o intrebarea. problema e ca daca leg dvd-rom-ul nu imi recunoast hdd-ul)

| octha a răspuns:

Da-mi msg cu idul tau ca asa primesc intro ora tricoul tppu cu mesajele care ti le scriulaughing

| sax15tag explică (pentru octha):

Nu pot sa iti trimit mesaj. trimite-mi tu cu id-ul tau. nu sunt membru de mult timp incat sa pot trimite mesaje cica.