| offline a întrebat:

Am in calculator 2 Windowsuri straight face. Cum sterg unul dintre ele? Ajutati`ma va rog mult!

6 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Daca ai doua windows uri instalate pe partitii diferite atunci v-a trebui sa te joci cu boot.ini cauta pe google si ai sa gasesti despre ce vorbesc.
Daca vrei sa ai ceva ca lumea eu ti-as recomanda sa stergi totul atat partitii cat si date, dar ai grija sa iti salvezi pe stick, dvd uri sau hdd extern inainte ce crezi tu ca ai important, apoi instalezi totul de la capat formatand tot hdd ul.
Dupa care ai putea sa iti faci o imagine cu MiniPE (paragon) la partitia cu windows ul.
Ti am recomanda windows 7 daca ai cel putin un dual core cu 1. 5Gb de RAM, daca ai sub atunci insteaza windows xp dar sp 3 plus ca antivirus avast.
Pe http://www.tutorialepc.ro gasesti si alte tutoriale despre calculatoare

| Toxic a răspuns:

Cum doua windous-uri? Ai instalat windows 7 prin desktop? Daca ai facut asa, windows-ul vechi il vei gasi in partitia unde este windows-ul intr-un folder numit "Windows. old" aia o poti sterge ca pe un fisier normal. Daca nu e asa nu stiu, as recomanda sa-ti reinstalezi windows-ul

| foxi a răspuns:

Cel mai sigur este sa stergi totul, sa faci o partitie noua si apoi sa instalezi!

| pitbull60 a răspuns:

Buna! Vrei sa zici ca ai instalate 2 windows-uri pe pc.adica 1 il ai pe o partitie, iar altul p o alta.ok.pai tu trebuie sa te decizi care din cele 2 windows-uri vrei sa il pastrezi si din cel pe care nu il mai vrei daca ai date sau ceva de care iti foloseste atunci arde-le pe un cd/dvd iar dupa, mergi in My Computer si pe partitia in care e instalat wind,, rau,, dai clik dreapta si alegi optiunea Format. sper sa iti fie de folos.bft!

| Oanny a răspuns:

Trebuie sa reinstalezi windowsul. Dar ai grija sa nu instalezi unul peste altul cum am patit eu.Formateaza partitiile, apoi dai restart si de acolo te descurci(daca instalezi xp), la vista si wind. 7 este mai usor.Succesbig grin Din cunostinele mele nu ai cum sa stergi un windows decat daca reisntalezi.

| Anonimusus a răspuns:

Salut! Simplu: intrii in control panel, la uninstall programs si il selecteziwinking