| Gam3Rrr a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor.
De curand, mi se inchide laptopul dupa 1-2 minute ce deschid un joc.Cam de 2 zile patesc asta.Este ceva nou pentru mine.
Din cate am observat se inchide doar daca este cuplat incarcatorul.Merg doar daca stau pe baterie...dar ea se duce foarte repede.Am windows 10, dar am colegi si prieteni cu acelasi windows care nu au niciunul problema asta.Am incercat sa resetez windowsul...degeaba.Ce as putea face? Aceleasi jocuri le aveam si inainte, de mult timp, dar nu am mai patit asta.Se inchide doar la jocuri si doar daca este cuplat incarcatorul. Va rog foarte mult sa ma ajutati cu niste sfaturi.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema ce o ai nu este una software ci una hardware, și anume lipsa efectuării mentenanței laptop-ului.Se știe că acumulările de praf pe radiatorul procesorului duce la lipsa unei răciri conforme a procesorului și chipset-ului video.ca să rezolvi problema este nevoie sa apelezi la un service autorizat unde un tehnician de acolo va curăța de praf sistemul de răcire al procesorului, va înlocui pasta tremo-conductoare de pe acesta iar dacă este cazul și pasta termică de pe chipsetul video.Prețul pentru astfel de operație este cuprins între 50 și 120 lei.De asemenea, nu recomand a interveni personal în rezolvarea acestei probleme, deoarece riști să strici.Succes

| Gam3Rrr explică (pentru DeyCj):

Se opreste doar cand intru in jocuri...in rest, nu. Pot sta si 24H fara sa se inchda

| K0sti a răspuns:

Vezi daca stati de jocuri in loc sa puneti mana sa cititi sa mai invatati si voi ceva! Iti pui intrebari stupide...
Ce se intampla cu procesorul cand e alimentatorul bagat si ce se intampla cand nu e? Cand o sa raspunzi la intrebarea asta, o sa intelegi si fenomenul care se petrece!

| Jipa95 a răspuns:

Ai adunat praf in cooler iar pasta termica cel mai probabil este uscata. Incearca si tu sa-l cureti si schimba si pasta.

| Gam3Rrr explică (pentru Jipa95):

Pai se inchide doar cand deschid un joc. In rest, nu am probleme

| Jipa95 a răspuns (pentru Gam3Rrr):

Mai baiatule tu nu intelegi ca a adunat praf iar pasta termica este uscata? Da-ti si tu seama cum ar putea procesorul si celelalte componente sa mai stea ventilate? Si desigur ca iti face asta cand intri intr-un joc pentru ca componentele unui laptop sau pc sint intr-un stres permanent.

| SkyPilot a răspuns:

Se poate sa se supraincalzeasca. Iti poti descarca o aplicatie care iti spune temperatura CPU.
Poti sa iti faci rost de unul din acele suporturi de laptop cu ventilatoare. Cele 2-3 grade cu care raceste CPU sunt de multe ori suficiente.

| altrix a răspuns:

Ti s-a dus pasta termoconductoare. ia-ti un cooler.
si daca ai unu, ia-ti unul mai puternic.
gen 5000 RPM