| Ionut123987 a întrebat:

Bună! Am o imprimanta(Canon pixma g2420, va rog nu ma va ocupați din timp sa îmi spuneți ca ne e de nimic sau ceva asemănător pentru ca și dacă aveam orice alta marca, pentru fiecare se trezeau câțiva sa spună asta, deci nu ma interesează părerile de genul).
Eu printez poze și am o problema. Dacă selectez mai multe fotografii odată, apăs click dreapta și dau pe opțiunea de imprimare și le imprim pozele nu ies întregi. Setările sunt puse bine. La toate pozele rămâne exact în mijloc o porțiune de 5cm alba, neimprimata. Ca și cum ai pune banda peste foaie și o deslipesti când e gata poza și rămâne spațiul ala gol perfect. Pățesc asa doar când dau la printare multipla și doar la pozele colore, cele alb negru ies bine.
Dacă intru pe fiecare poza în parte și le imprim pe rand totul e ok și ies perfecte. A mai pățit cineva asa sau știe cineva ce sa fac, unde sa verific? Poate mi-a scăpat ceva. Dimensiunea hârtiei e selectata corect, tipul la fel, la calitate le-am încercat pe toate, nu știu unde sa mai intru. Am scos și cutiuța aia mica, e ceva pentru întreținere, nu știu cum se numește, parcă cap imprimare sau ceva de genul, are pentru color și pentru alb negru, am scos aia și am pus-o iar, nu are nimic. Va rog sa ma ajutați cu niște sfaturi! Bănuiesc ca de la programul instalat apar dereglările acestea, poate trebuie sa umblu pe undeva și nu știu pe unde.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data verifica TOATE caracteristicile de dimensiune al imprimantei, luand in calcul marginile implicite de tiparire al imprimantei (vezi caracteristicile de reglare al imprimantei).
In pasul urmator verifica setarile de tiparire a programului de tiparire ale pozelor (in special marginile de sus si de jos), marimea setata al hartiei folosite.

Daca totul este bine setat, atunci iti va functiona si tiparirea in serie (evident, acesta in cazul cand driverele instalate pentru imprimanta sunt cele originale, date de fabrica).

| NLS a răspuns:

Https://answers.microsoft.com/......234dc8d23e

Un utilizator de acolo are aceeasi problema, a dezinstalat udate-ul KB5000802 si s-a rezolvat.
L-a bagat inapoi, din nou tipareste cu dunga.

Nu e chestie de setari, e mai degraba problema de Windows, drivere, conflicte cu ceva rutine.

"Hello Ronks,
I had exactly the same printing issue as you - large white blank in middle of page. I removed KB5000802 and my printing was fine. Today MS released the "fix" called KB5001567 so I reluctantly re-installed KB5000802 and the new update. Result - printing broken again. Print preview only shows top and bottom bands of image with a large white blank.

I have raised my own query regarding this issue.
Best,
Karen"

Problema e cunoscuta de Microsoft, (vezi in linkul de mai jos) o sa apara probabil si un fix in curand, sub forma unui alt update, care doamne ajuta sa nu strice altceva.

https://docs.microsoft.com/......ws-10-20H2