| Dragonisgaby a întrebat:

Am o intrebare, am un cablu de internet care mi s-a rupt din cauza frecarii cu usa. Si ma gandesc sa il inadesc efectiv, apoi sa il izolez, nu ma pricep in domeniu si vreau sa stiu, e ok? Sau trebuie sa schimb efectiv tot cablul? Si pot sa il ating efectiv cu mana, are curent prin el? Stiu ca intrebarea poate sa fie banala daca are curent prin el dar nu stiu.
Multumesc si astept raspuns!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câte fire sunt (multifilar?)

| Wr3nch a răspuns:

Nu, nu are curent in el. Dar mai bine cumperi altul, mai ales daca nu e lung. Intrebarea e: e cablul care iese din modem spre PC-ul tau sau e direct de la furnizor?

| Dragonisgaby explică (pentru Wr3nch):

E un cablu care iese dintr-un panou si IL bag in router. Ideea e ca e cam lung sa fiu sincer.

| Dragonisgaby explică (pentru Wr3nch):

Cablul e dintr-un panou, presupun ca de la furnizor si il ab bagat in router. Dar e lung si nu as vrea sa il schimb pe tot

| Wr3nch a răspuns (pentru Dragonisgaby):

Aha. Inseamna ca e fibra optica. Daca nu il poti petici suna la furnizor. Teoretic la panoul ala nu ai voie sa umbli.

| Dragonisgaby explică (pentru Wr3nch):

Am desfacut cablul, adica partea care inconjoara firele( daca ma exprim bine) si firele nu au nici o problema. Acum intrebarea e, am un router TP-link AC1200 si acest led ramane mereu galben. https://imgur.com/a/iNKu6uM tin minte ca inainte cand mergea era verde. Poate sa imi ofere asta o informatie suplimentara?

| Dragonisgaby explică (pentru Dragonisgaby):

Am incercat sa ma conectez prin fibra fara sa o mai bag in router, ci direct in laptop. Dar imi da o eroare "Connection failed with error 651"

| Bizon95 a răspuns:

SCOATE MUFELE DIN AMBELE CAPETE, SUNT FOARTE USOR DE SCOS si bagat inapoi

chiar daca nu are curent, nu inseamna ca nu poti sa arzi gaurile de la capete

in rest e FOARTE simplu, sunt 8 fire, fiecare cu alta culoare:
portocaliu, albastru, verde si maro
urmate de aceleasi culori dar cu dunga alba:
alb-portocaliu, alb-albastru, alb-verde si alb-maro

leaga-le pe culori si izoleaza-le pe fiecare in parte

insa, daca usa ti-a frecat cablu, atunci o solutie PRO ar fi sa dai gaura in toc, sa treci firul prin gaura si sa nu mai existe NICI O SANSA sa mai fie frecat cablul de catre usa si abia apoi sa inadestiwinking

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Sugerez unul nou.