| sonia7026 a întrebat:

am o telecomanda universala, dar nu merge decat sa schimb programul din butoane...restul butoanelor se aprinde ledul cand le folosesc, insa nu executa comanda la tv. ce ar trebui sa fac?

3 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Telecomanda e buna dar nu e compatibila in totalitate cu tv-ul tau. La cumparare ar fi trebuit sa ti se dea si o lista cu aparatele pe care telecomanda le poate accesa. Verifica lista vezi daca ai introdus codul corect(daca e cu, coduri) pentru tv-ul tau corespunzator seriei scrise pe capacul din spate. Daca nu ai lista cauta pe google. Telecomenzile se numesc universale pentru ca pot fi folosite la mai multe tipuri de dispozitive (tv, dvd, combine audio, antene satelit, etc) dar o singura telecomanda nu acopera intreg spectrul de electronice existente.

| dexro a răspuns:

Nu cumva ai televizor vechi? e normal sa nu mearga o functie pe care tv-ul nu o are...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu nu e buna telecomanda, nu inteleg de ce a numit "telecomanda universala" si eu am cumparat si nu mergea comenzile, doar unele care si asa erau amestecate... nu-s bune de nimic