| Pasztor_David_1990 a întrebat:

care ii diferenta intre in procesor AMD si Intel, adica vreu sa stiu de ce un procesor AMD cu 4 nuclee la 3, 2 mhz costa 500 lei si un procesor Intel i5 cu 4 nuclee la 3, 1 mhz costa 800 lei? Ca la pretu de 800 lei pot cumpara un AMD cu 8 nuclee la 4, 0 mhz...

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Simplu.
Pentru ca Intel daca vede ceva, optimizeaza. Amd-ul daca vede ca ceva nu ruleaza bine, mai adauga nuclee.
Mai multe nuclee=consum mai mare.
Degeaba ai mai multe nuclee daca is mai slabe, decat daca ai mai putine si mai eficiente.
Si la 500 lei de fapt gasesti amd fx6300, care are 6 nuclee.
https://www.youtube.com/watch?v=JFqQdrs5wEU
Cel mai slab i5 care se fabrica, vs octo-core de la amd(8nuclee) de la un octocore ieftin, pana la octocore-ul de la amd de http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-9590-47ghz/.ASta inseamna optimizarea, si asta e si la tabletele cu android ieftine, dar si daca vrei sa compari tablete sau telefoane android vs cele de la ios. Acolo is atat diferente gen cele de aici, plus ca acolo si softul e mai bine optimizat.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intel produce procesoare mai bune si sunt mai populari ca amd, din experienta spun ca Intel e mai bun ca amd, daca vrei calitate alege Intel

| AndreiM77 a răspuns:

Procesoarele Intel fata de AMD sunt mai performante, dupa cum vezi chiar tu pretul spune multe.
Intel sunt mai bune pentru ca nu lucreza mereu la putere maxima, consuma mai putine resurse(ma refer la electricitate), daca le dai de exemplu sa vizionezi un video 4k (nu toate computerele pot sa proceseze un astfel de fisier foarte greu de dus), o sa inceapa sa lucreze la 100% dar imediat incep sa se redreseze, 16-20-35%, depinde de procesor, in general Intel sunt bune de la Intel Pentium QuadCore in sus.
AMD-urile sunt foarte bune dar in unele cazuri nu stiu sa se redreseze si lucreaza la 90-95%. Bine, un AMD cu 8 nuclee este genial, pentru gaming este foarte bun, acuma fa si tu legaura: fiecare nucleu lucreaza la frecventa de 4 GHz, in total sunt 8 nuclee care lucreaza, 8x4=32, in total el lucreaza cu o frecventa de 32GHz.
Dar eu iti recomand Intel.

| KodrutZ a răspuns (pentru AndreiM77):

Hai fugi si plimba cercul oleaca pe-afara! 8X4= 32, geniala stupizenia asta! Deci daca ai o masina cu patru roti si fiecare se invirte cu 80 km/h, masina merge cu 320. Sublim!
@Pasztor_David_1990: Intel are preturi mai mari fiindca isi permit. Sa vezi ce preturi ar avea daca nu ar mai fi nici AMD... In alta ordine de idei, depinde ce vrei sa faci cu sistemul ala. Fiecare are avantaje si dezavantaje, mai ales in gama asta de pret.

| AndreiM77 a răspuns (pentru KodrutZ):

Baiatu, ai un pentium 4 de 1.6 GHz, dual-core, este dual-core pentru ca are 2 nuclee, daca nu avea 2 nuclee, avea 1 nucleu care procesa la o frecventa de 1.6 GHz, deci un nucleu cu o frecventa de 1. 6GHz este single-core, sper ca pana acum ai inteles.
Mai adaugam inca un nucleu tot de 1.6 GHz pentru ca o sa fie urat, ex: cum vei duce acel carut daca o roata este mai mare si alta este mai mica? aaaaaaa... acum ti-ai dat seama. Acum sa revenim la oile noastre, daca acel pentium 4 dual-core de 1. 6GHz are 2 nuclee cat va avea in total frecventa? O va avea de 3.2 GHz. Sper ca ai inteles.

| KodrutZ a răspuns (pentru AndreiM77):

Cind eu scriam pe tema arhitecturii hardware, tu te incaltai cu fesul. N nuclee de 1.6 GHz inseamna un procesor cu n nuclee la 1.6 GHz, nu un procesor la n*1.6.
@David: Care e bugetul pentru tot sistemul? Buba la AMD e ca trebuie' sa fii foarte atent la placa de baza, la racire si la sursa. Pentru i5 gasesti placi de baza foarte bune la maxim 300 RON, pentru un FX-8xxx nu prea vezi asa ceva. Plus de asta, coolerele stock de la Intel sint decente, pe cind cele de la AMD, nu. Depinde si la ce rezolutie intentionezi sa joci. Chestia cu cerintele de sistem e ca de multe ori sint umflate. De exemplu era nu stiu ce joc care voia MINIM i7 si l-am jucat cu i3 si GTX 750 Ti cu tot la maxim, lejer. Chiar nu mai stiu cum naiba se chema, un rahat horror la care am murit de plictiseala dupa vreo 10 minute. Si asta e doar un exemplu dintr-o serie maaare.
Uite doua sugestii OK:
1.http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1099037/
2. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1017849/
Bine, nu s-a avut in vedere o performanta neaparat similara. Cel cu i5 va fi probabil cu vreo 10-15% mai lent in jocuri si o sa haleasca cu 50% mai putin curent. :P

| Pasztor_David_1990 explică:

Eu vreau pentru gaming si mi se pare mult mai ok un Amd cu 8 nuclee la 800 decat un Intel cu 4 nuclee tot la 800 lei...