| Anonimasimpla a întrebat:

Buna cineva de vreo 8 luni imi tot intra pe mail,am schimbat parola, si mereu primesc spam-uri de genul (On Sat, Dec 27, 2014 7:21 PM GMT+2, we noticed an attempt to sign in to your Yahoo account) de undeva din Romania. Voua vi s-a intamplat asta? Si de fiecare data cand ma loghez pe mail imi cere nr de telefon sa introduc un cod ca sa ma pot loga.Ce se intampla? Ultima oara stiu ca mi-a intrat cineva din alt judet deoarece am reusit sa aflu ip-ul la activitatea recenta dar acum nu mai apare ip-ul.Multumesc

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

A incecat sa intre dar nu a intrat. Ai grija ca astfel de emailuri pot fi incercari de frauda prin care sa iti fure IDul si parola. Motivul pentru care fac asta este pentru ca pot gasi parole de la banci, magazine etc. pe care oamenii neglijenti le-au primit si nu au sters mesajele respective.
Candurmezi un link de la un astfel de mesaj, mai intai verifica daca e legitim.

| Anonimasimpla explică (pentru SkyPilot):

Buna de fapt eu banuiesc cine ar fi dar din anumite motive nu are rost sa-l denunt la politie.Problema este ca eu credeam ca tipul a incetat sa mai intre dar vad ca a inceput din nou.Mi-am pus si parola la sistem ca sa nu cumva sa intre direct pe pc.

1 răspuns: