| anonim_4396 a întrebat:

Bună, de câtă memorie am nevoie pe un stick USB, pentru 120 de filme?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de cati GB are fiecare film in parte.
Daca vrei ca filmele sa fie la o calitate video buna vei avea nevoie cu siguranta de un HDD extern nicidecum de un stick usb.
Sa zicem ca un film are 12 Gb, 12x120= 1440 Gb asta inseamna 1, 40 terra
Desigur ca unele vor avea mai mult de 12 Gb daca sunt blu ray rip sau blu ray sau 4k sau FullHD pot avea si 30-40 gb filmul
In aceste conditii recomand un HDD extern de 3-4 Terra, pe care in functie de marime poti pune mai mult de 120 de filme

| sierra1 a răspuns:

In ce format sunt filmele tale?

| NLS a răspuns:

Lungimea "filmelor" poate sa difere.
Calitatea lor poate sa difere, in functie de rezolutie si encoderul folosit.
Lungimea si calitatea, influenteaza direct "marimea", asa ca nu putem nici macar aproxima.

Ar trebui sa le pui pe toate intr-un playlist, si asa afli mai usor lungimea lor.

La fel, poti vedea chiar si de pe telefon, ce rezolutie au.
Daca sunt multe la care arata 1440, asta inseamna rezolutie 2K, si vor ocupa mult pe un HDD.
E indicat sa le salvezi in rezolutie 1080 sau chiar 720 daca vrei sa ocupe mai putin. (insa sub 720 in nici un caz).

| Dismally a răspuns:

Depinde de rezolutia filmelor, la 720p iti trebuie cam 850 GB, la 1080 apropae dublu iar la 4K nu vrei sa stii laughing La BDRip aproape 200 GB.

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde de calitatea filmelor
full bluray remux si un singur film poate avea 40G
x265 720p si un film poate avea 700M

| Legion7X a răspuns:

N-ai nevoie de atâtea filme. 3, 4 la câteva zile când vrei să vezi ceva este ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam cat ocupa cele 120 de filme. Daca le ai deja le selectezi pe toate si vezi cat ocupa.

| Țoglă a răspuns:

Mai bine le ții pe un hdd exterd de 1GB.

| DanielVălean a răspuns:

Depinde foarte mult de lungimea acestora si de calitate. Totusi, iti recomand mai degraba un hard disk extern, 512 gb.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DanielVălean):

Nu mai bine un cloud gratis de 1 TB? TeraBox.com happy

| DanielVălean a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca exista posibilitatea asta, de ce nu?