| seby1998 a întrebat:

Buna,doresc sa-mi instalez Windows 7 pe laptop si cand dau restart nu imi apare nimic si se porneste normal(proplema nu este de la DVD pentru ca am instalat Windows-ul pe PC), cum pot sa fac sa-mi apara optiunea de bootare?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

In BIOS intrii cu F2, F10, Del, Esc, mai degraba F2 sau F10. Cand porneste PC si cand e ecranul negru, apesi imediat pe una din tastele de mai sus. Trebuie sa fi rapid. Incerci pana reusesti. Nu pot sa-ti spun unde anume e meniul de boot pentru ca depinde de varianta de BIOS. Dar il gasesti usor. Cand ajungi acolo ai optiunea boot device sau ceva de genu. 1. First boot device -CD\DVD (uneori apare numele unitatii optice),
2. Second boot device-HDD)
Save and Exit (F10).
Bagi DVD-ul, si o sa-ti apara o propozitie de genul "press any key to boot from..." apesi orice tasta si va incepe instalarea Windows-ului.

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Ori intri in BIOS la meniul de boot si modifici ordinea de bootare (1-CD; 2-HDD), Save and Exit.
Ori incerci cu F11 sau F12 si o sa-ti apara meniul de boot direct, dar asta va trebui sa faci de fiecare data cand instalezi Windows-ul.

| seby1998 explică (pentru horia2012):

Cum intru in BIOS?

| horia2012 a răspuns (pentru seby1998):

In BIOS intrii cu F2, F10, Del, Esc, mai degraba F2 sau F10. Cand porneste PC si cand e ecranul negru, apesi imediat pe una din tastele de mai sus. Trebuie sa fi rapid. Incerci pana reusesti. Nu pot sa-ti spun unde anume e meniul de boot pentru ca depinde de varianta de BIOS. Dar il gasesti usor. Cand ajungi acolo ai optiunea boot device sau ceva de genu. 1. First boot device -CD\DVD (uneori apare numele unitatii optice),
2. Second boot device-HDD)
Save and Exit (F10).
Bagi DVD-ul, si o sa-ti apara o propozitie de genul "press any key to boot from..." apesi orice tasta si va incepe instalarea Windows-ului.