| denisQ00 a întrebat:

In sat la mine este disponibil doar internetul de la DIGI prin infrastuctura *FTTC* ( doamna de la DIGI a spus ca nu e fibra in comuna ) dar eu am vazut pe stalp acele chestii negre ( nu stiu cum se cheama laughing) ) e un obiect mare din plastic negru, din cate stiu eu aia e fibra optica. Intrebarea mea este ca daca aia chiar e fibra ( eu asa stiu ) nu pot sa le spun sa imi traga fibra pana in casa ( platesc eu fibra de la stalp pana in casa si manopera daca este necesar ). Multumesc anticipat happy

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E fibră, dar e departe de tine și se leagă la un / niște dulapuri de distribuție. De la astea, pleacă prin cablu metalic spre abonați.
Nu cred că merită cheltuiala să faci o instalare de fibră până în casă.

| denisQ00 explică (pentru mihai69):

Bună! Chestia aia neagra e la nici 50 de m de mine ( cam 20-35 m ) nu se poate trage din ea direct în casa? Internetul actual merge extraordinar de prost

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru denisQ00):

Nu merge așa cum crezi tu, din păcate.
Dacă ai legătură 4G, mai bine iei de la telefon (hotspot).

| denisQ00 explică (pentru mihai69):

Dar, e greu sa facă din FTTC FTTH sau cum e procesul, sa știu dacă ma aștept în viitor la un internet ok.