| denisQ00 a întrebat:

Buna, stau la sat, am un internet varza ( din cate stiu eu e ceva EOC, FTTC ceva de genu ) stau in comuna Moisei judetul Maramures, este fibra la 10 km de mine ( Viseu si Sacel ) iar pe stalpi am vazut niste chestii negre mai ciudate, aia nu e fibra, e o chestie de aia cam la 20 de m de mine pe stalp, daca e fibra nu pot sa le zic sa imi traga pana in casa, chiar daca platesc fibra si manopera? Internetul actual este unul groaznic, seara am 3-5 mbps download si 2-3 upload ( upload-ul mergea bine dar de cateva sapt vad ca nu mai vrea, inainte aveam si 40 upload dar download-ul tot groaznic era ) viteze de download in timpul zilei rar trece de 15 mbps ( asta fiind la ore de varf ) nici nu mai are rost sa zic de intervalul 8-14:00 cand se desfasoara scoala online ( 2-3 mbps download si e bine happy ). M-am gandit sa sun la ei si sa le zic ca am probleme foarte mari dar nu stiu daca o sa imi rezolve ceva, ca am sunat acum cam un an si le-am spus, a venit un domn a dat speed test ( eu nu am fost acasa dar mi-a spus mama ) nu stiu care a fost viteza, dar a zis ca merge inca prea bine si a plecat laughing))) ( a venit bineinteles la ora de varf adica asa pe la 3-5 ). Nu stiti care ar fi niste solutii >?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pana in 2018 am avut acelasi tip de internet, viteze mici dar a fost totusi ok, in 2018 in schimb a venit digi si a pus fibra in toata zona(30km patrati, 5 orase 25 de sate), probabil vor veni si la tine foarte curand ori digi ori alt operator, pana atunci din pacate nu poti face nimic. Poti sa cumperi un modem si sa ai viteze 4G daca ai semnal bun.

| Adrian5575 a răspuns:

Intereseaza-te de la cine este acea fibra pe stalp, suna la ei si intreaba daca iti poate trage si tie si mentionezi ca esti disponibil sa platesti fibra.

| denisQ00 explică (pentru Adrian5575):

De la digi e fibra, exista doar DIGI si TELEKOM in satul meu, telekom am incercat, groaznic 8mbps si 0.3 upload si ping mare, iar doamna de la DIGI ( de la punctul digi ) a zis ca nu e fibra ( asa i-a zis mamei )

| Sfetnic a răspuns:

Acest sondaj se adresează tuturor elevilor din România pentru a cuantifica opinia și percepția asupra școlii online. Nu vizează o materie anume, iar completarea sa durează 5-10 minute. Nu vă solicită date personale/de identitate. Este printre puținele studii serioase din țara noastră pe acest subiect. https://docs.google.com/......g/viewform