| Warchild a întrebat:

Buna la toti, dupa instalare Windows XP 32 bit pe sistem :
Dell OptiPlex GX270

Procesor: INTEL PENTIUM 4 (-) 2.8 GHz

Memorie: 1 GB (DD-RAM)

Hard Disk: 40 GB SATA

Placa Video: INTEL Extreme Graphics

Unitate Optica: CD-ROM
La primul restart eroare:,,BOOTMGR is missing", adica nu gaseste fisierul de boot.Ce pot face? Alt Windows?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Sunt persoane ce elimina acea partitie. foloseste ca sa poti recupera sistemul operativ in cazul in care nu starteaza. ma refer la acele optiuni ce le ofera so cand startezi cu F8. in plus, cand ajungi la acel pas trebuie sa elimini partitiile existente si apoi le creezi din dou daca vrei.
in cazul in care ai doua hdd, in momentul cand vei conecta celalalt posibil sa iti ceara format, deci nu e recomandat ca in timpul formatarii sa il ai desconectat, si cu atat mai mult sa eviti formatarea lui.
in ultimul rand sa nu excluzi o posibila eroare a hdd. ruleaza HDD Regenerator si vezi daca ai sectoare "bad".
bafta.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inseamna ca hardul ti mort

| gelu1970 a răspuns:

Windows 7 starter
o sa iti dea rezultate mult mai bune ca ceea ce ai instalat.

| Warchild explică (pentru gelu1970):

Cand incerc sa instalez Windows 7 starter pe singura partitie imi apare eroarea "Setup was unable to create a system partition or locate an existing partition.".
Am lasat conectat doar hardul pe care vreau sa instalez, formatat dar nu-si face partitia de system reserved de 100 mb.

| AdrianK a răspuns (pentru Warchild):

Inseamna ca e foarte posibil (dupa cum spunea cineva mai sus) sa fie o problema cu hard disk-ul.

| AdrianK a răspuns (pentru AdrianK):

Poate cu un "low format" se rezolva, desi daca are 40 gb, banuiesc ca e destul de vechi

| Warchild explică (pentru gelu1970):

Multumesc frumos

| gelu1970 a răspuns (pentru Warchild):

Sunt persoane ce elimina acea partitie. foloseste ca sa poti recupera sistemul operativ in cazul in care nu starteaza. ma refer la acele optiuni ce le ofera so cand startezi cu F8. in plus, cand ajungi la acel pas trebuie sa elimini partitiile existente si apoi le creezi din dou daca vrei.
in cazul in care ai doua hdd, in momentul cand vei conecta celalalt posibil sa iti ceara format, deci nu e recomandat ca in timpul formatarii sa il ai desconectat, si cu atat mai mult sa eviti formatarea lui.
in ultimul rand sa nu excluzi o posibila eroare a hdd. ruleaza HDD Regenerator si vezi daca ai sectoare "bad".
bafta.

| n1n1o a răspuns:

Sal, ai probleme pe HDD, scaneaza-l cu http://www.hdsentinel.com/download.php

| AdrianK a răspuns:

Bootmangerul din windows lipseste, dupa cum spune foarte clar in engleza. De-asta nu porneste. Recomand sa reinstalezi Windows XP pentru. configuratia pe care o ai. Daca ai CD-ul cu XP, se mai poate repara prin "repair" si command promt.

| Warchild explică (pentru AdrianK):

E posibil sa fie si de vina Windowsul? sa incerc altul? happy

| AdrianK a răspuns (pentru Warchild):

Depinde de unde il ai. E posibil, da, sa fie si windowsul, e posibil sa fie si o problema hardware, e posibil sa fi facut si tu ceva in windows (de care nu stii)

| AdrianK a răspuns (pentru AdrianK):

Destul de sensibil XP la chestii din astea. Ar trebui un upgrade de windows (cel putin 7) si un upgrade de PC, sfatul meu.

| Warchild explică (pentru AdrianK):

Eu am un PC destul de puternic cu doua ssd-uri si toate cele, PC nu e al meu, avea probleme cu el, am reinstalat Windows si hop eroare, inclin sa cred ca e vorba de Windows

| AdrianK a răspuns (pentru Warchild):

Trebuie formatata partitia corespunzator si apoi un clean install, eventual cu un alt XP si vezi daca mai apare chestia asta