| SintSmekerulTpu a întrebat:

Buna M-i s-a ars o piesa de pe placa de baza si nu stiu exact ce, am multimetru dar nu stiu sa-l folosesc stie cineva cum se foloseste? pe placa de baza se afla amperi sau volti? Cine imi explica are funda! Ms

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Trebuie sa stiu daca pe placa ta sunt trecute /inscriptionate ceva valori de tensiune(V). Apoi verifica visual condensatorii electrolitici daca sunt OK su umflati. Apropo ce placa e; ca sa stiu de ce vorbim.Cat despre masuratori in gerneral ele se efectueaza de la mufa de alimentarte/stabilizatoare/diode/Tz/rez fara alimentare(la rece cum se spune) si apoi se rece la masuratori sub tensiune.I cat decat habar de electonica? Fara suparare.SMD-urile se inlocuiesc cu un ciocan de lipit de putere medie/mica(daca se cunoaste valoarea lor in generla rez)

25 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"pe placa de baza se afla amperi sau volti?" laughing) Si una si alta! Tu pe la scoala ai trecut vreodata?

| stlucian a răspuns:

E cam greu de explicat dar incerc, Oricum inainte de toate trebuie sa identifici ce piesa s-a ars(in general un rezistor/tranzistor/C.I. stabilizator/dioda)Rezistorii/diodele ca si tranzistorii de mica putere sunt in format SMD(adica lipiti direct pe placa fara terminali).In dreptul fiecarei componente e trecut un cod/simbol pentru identificare.Astfel pentru rezistori e "R" (012) cifrele nu sunt valoarea ci numarul de identificare,pentru tranzistori e "Q"/"VR", pentru diode "D", bobine"L', circuite integrate "IC", condensatori "C".Dar nu pe toate placile sunt inscriptionate aceste detaliisad

Trebuie sa stii ca doar rez/cond/tranz/diode se pot masura cu multimetru eventual si bobinele pentru continuitate.

In multe puncte de pe placa de baza sunt afisate puncte de masura (in volti) in locurile esentiale dar nici asta nu este o regula.Fa ceva poze cu placa mai ales in zona piesei defecte pentru un ajutor mai precis.

P.S. Curentul(amperii) se masoara in SERIE cu consumatorul dar asta e alta poveste.Deci mai multe detalii.winking

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Faza e ca nu stiu ce s-a ars de pe placa de baza si nu stiu cum sa masor cu multimetru daca imi poti explica

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Si cele in format SMD cum se pot schimba?

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Am si ciocan de lipit si fludor dar întrebarea mea este unde găsesc inscripțiile de valori De tensiune? Cam in ce parte si cam cum arată notatiile?

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Pe placa langa conectori in principal pentru tensiunile de baza apoi in PT(Point Test) asa sunt notate.Ce placa?

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Conectori in care vin cei de la sursa? Nu stiu sa iti spun ce placa ca nu scrie pe ea

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Nu găsesc valori de tensiune nici PT am căutat tot

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Un numar de serie tot trebuie sa aiba undeva!

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Gata mi-am cumpărat o alta placa numai ma
Complica cu aia nu găsesc inscripțiile de valori de tensiune si acum am o problema cu niște boxe, au început sa bazaie ai s-au oprit uite aici o poza cu plăcută din boxe
http://www.upload-image.info/img-53bd3b35389d6.html

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Ai spus ca ai un instrument de masura(multimeter).In primul rand verifici tensiunea de alimentare dupa puntea redresoare mai precis pe cond de 1000-2200μF nu vad bine dar cel mai mare.Aici schema electrica in varianta stereo:

http://www.electroniq.net/files/audio/UTC2025-bridge-mode-amplifier.jpg

In schema 100μF dar cred ca al tau e mai mare(dupa +Vcc)

Apoi masori tensiunea mediana pe iesiri respectiv pe pinul 2 si 15 de la CI.

aici dispunerea pinilor

http://embedded-lab.com/......iagram.png

in functie de cheie(in poza cheia "u" e in dreapta)numeri pinii pentru identificare pinul 1 fiind in stanga cheii iar in dreapta pinul 16; sau mai precis pe pinul + al condensatorilor de 470μF fata de masa(- alimantare). Valoarea trebuie sa fie EXACT jumatate din tensiunea de alimentare+ care la CI e pe pinul 16.

Daca tensiunea nu e 1/2 din alimentare--> CI distrus.

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Nu stiu care sunt Pini pentru identificare, si nu prea stiu cum masor puntea redresare si unde o gasesc

| SintSmekerulTpu explică (pentru SintSmekerulTpu):

Unde e Pinul 16 la ci

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Daca te uti bine pe capsula circuitului integrat vei observa o decupare in forma literei "u" langa semnul ala YW.Deci in link-ul 2 prezentat mai sus ar veni in dreapta decuparii. Puntea redresoare la tine e formata din 4 diode separate deci nu e o piesa in sine desi sunt capsule(punti redresoare) care contin toate aceste diode dar sunt incapsulate si numai terminalii sunt la vedere.Deci pe pinul 16 si minusul(-) condensatorului de filtraj(cel mai mare) ai tensiunea de alimentare. Apoi tot pe masa(-) si pinul 15 respectiv 2 trebuie sa ai 1/2 din aceea valoare, masurata in volti cred ca stii big grin

In poza ai 4 diode langa firul galden (AC1) pentru ca vad ca la AC2 e rupt.

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Aaa deci tensiunea de alimentare o optin de pe -(condensatorului de filtraj ) si pe pinul 16, eu credeam ca o obin de pe firele ac1 si ac2 care vin de la transformator straight face aha si apoi pun pe minus si pe 15 respectiv 2 si trebuie sa fie jumatate din valoarea de alimentare! M-am prins

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Este schema electrica a ampificatorului tau (aproximativa) fara potentiometrii/punte redresoare(alimentare/filtrare) intrerupator general.Mai precis nu stiu sa-ti explic.Dar tu nu cunosti electronica deloc big grinwinking

Nu conteaza fa masuratorile in ordinea data de mine
1--- firul negru de la multimeter pe minusul cond.mare in poza pinul din apropierea celor 2 rez. galbene si firul rosu pe pin 16 CI sau pe celalalt pin de la cond.Valoare? sa zicem 12 V.

2---firul negru ramane acolo si pe pinul 2 de la CI cu firul rosu trebuie sa ai 6V la fel si pe pinul 15.

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Nu acolo ai curent alternativ!

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Unde la - si 2 respectiv 15?

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Nu la AC1siAC2 ai tensiune alternativa din trafo. Dupa redresare va fi continua cu + si -

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

La pinul 2 CI unde scrie OUT2 aici

http://embedded-lab.com/......iagram.png

si pinul 15 unde scrie OUT1

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Aha ACM m-a apuc mersi

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Am înțeles big grin

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Trebuie sa stiu daca pe placa ta sunt trecute /inscriptionate ceva valori de tensiune(V). Apoi verifica visual condensatorii electrolitici daca sunt OK su umflati. Apropo ce placa e; ca sa stiu de ce vorbim.Cat despre masuratori in gerneral ele se efectueaza de la mufa de alimentarte/stabilizatoare/diode/Tz/rez fara alimentare(la rece cum se spune) si apoi se rece la masuratori sub tensiune.I cat decat habar de electonica? Fara suparare.SMD-urile se inlocuiesc cu un ciocan de lipit de putere medie/mica(daca se cunoaste valoarea lor in generla rez)

| FatUglyVirgin a răspuns:

Cumperi alta daca chiar s-a ars cum spui tu.

| Srl_Ronexprim_1991 a răspuns:

Aici gasesti un ghid pentru incepatori: http://aparatemasura.wordpress.com/......ncepatori/ sper sa iti fie de folos.