| MadaLinaMadeline a întrebat:

Buna prieteni! Mi-am cumparat un card reader si scrie pe el usb 2.0. sa stiti ca nu ma pricep la asa ceva eu il bag in calculator(pc) si nu stiu cum sa il folosesc adica trebuie sa instalez ceva. va rog explicati-mi si mie. dau funda si vot. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Acela îl folosești dacă nu ai loc de card în calculator. Pui un card în acel card reader, apoi îl introduci în calculator (ca pe un stick). Nu trebuie să instalezi nimic.

| MadaLinaMadeline explică (pentru SonicAndrei):

pai l-am introdus in pc dar nu imi apare nimic! si a tunci unde dau sa imi apara continutul dicn cardul micro sd bagat in cardul reader?

| SonicAndrei a răspuns (pentru MadaLinaMadeline):

1) Îți trebuie un card SD, Micro SD sau SDHC.
2) Introdu cardul în card reader. Trebuie să-l pui cu fața în sus (sau în jos, depinde cum e).
3) Introdu cititorul de carduri în calculator ca pe un stick.
4) Așteaptă. Ar trebui să se deschidă Auto Play așa cum se deschide când pui un CD sau un stick obișnuit. Dacă nu apare, ar trebui să apară ceva nou în My Computer.

Posibilitate: Cum zice al3xander, contează dacă e USB 2.0 sau 3.0. Asta e viteza. Dacă e USB 3.0 și la stick și la calculator (de obicei cel din spate e mai rapid decât cel din fața carcasei) atunci merge de 10 ori mai rapid decât pe USB 2.0. Dacă unul din ele e 2.0, atunci viteza rămâne aceeași.

| MadaLinaMadeline explică (pentru SonicAndrei):

Multumesc de raspuns dar oricum tot nu merge cred ca are ceva, chiar nu stiu

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai zice ca suporta USB 2, exista si USB 3, aparut acuma mai recent care are viteza mai mare si daca de exemplu conectezi 2.0 la 3, viteza va fi de 2.0. normal nu ar trebui sa instalezi nimic, pur si simplu conectezi card-read-erul la calculator, introduci cardul in el si ar trebui sa ti-l arate in My Computer. consulta si manualul de utilizare pentru orice eventualitate.

| MadaLinaMadeline explică (pentru al3xander):

Nu am primit manual de utilizare! si nu imi apare nimic in my computer dar oricum mersi!winking