| Alexluchi20 a întrebat:

Buna seara! Niste experți de la Kaspersky au spus ca pc urile vor dispărea in 2045.Este adevărat ce zic?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tendinta este controlul mintii maselor de oameni.
Pentru acesta este nevoie de tehnologii de comunicare cu viteze mult mai mari decat cele actuale (tehnologi minime de 7-8G), la care se poate comunica chiar si direct cu creierul oamenilor.
In acest caz nu va mai fi nevoie de dispozitive externe (PC, laptop, tableta, telefon), ci se va folosi un chip conectat direct la creierul individului (lumea va fi inebunita pentru aceste noi tehnologi, care vor da realitatea virtuala "pe tava", la orice moment, fara sa le fie ocupate mainile cu dispozitive).
Din acest moment, lumea va fi controlabila efectiv in totalitate.

In asemenea lume bine ca nu voi apuca sa traiesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

În ianuarie 2045 sau decembrie 2045?

| sierra1 a răspuns:

Dacă cineva spune că o (anumită) tehnologie/device dispare exact intr-un anumit an, nu e expert ci cizmar

| ReddY25 a răspuns:

Nu cred asa ceva, deci pot sa spuna cat vor si ce vor ca tot nu cred.Seara superba!

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Ai o obsesie cu dispariția pc-urile sau care i treaba? Ori nu ești tu tipul care a mai pus întrebarea asta de 10 ori.
Oricum, mai sunt 22 de ani până atunci așa că de unde atâta frământare?

| 120bulevard a răspuns:

De disparut nu vor disparea niciodata, poate te referi ca vor fi inlocuite cu ceva asemanator

| Alexluchi20 explică (pentru 120bulevard):

Da la asta.Pai si ele chiar vor fi înlocuite sau nu?

| 120bulevard a răspuns (pentru Alexluchi20):

Pana nu ajungem in 2045 nu vom afla

| Alexluchi20 explică (pentru 120bulevard):

Tu ce crezi?

| Roger645 a răspuns:

Nu, e chiar exclus. PC urile vor ramane sute de ani, nimic nu poate inlocui 2 monitoare de 19" si tastaturi ergonomice cu care faci afaceri/ editare grafica/ proiectare Autocad/ Excel, programare de 5-10 ori ori mai repede decat pe orice alte dispozitive ( tel, tableta, ceas, laptop etc). Astea mici au exclusivitate doar pe navigatie/ GPS, dar iti prajesc vederea accelerat cu ecranele prea mici, unde oricum nu se vad detaliile. Chiar ar fi gluma zilei, vreo minte infierbantata sa faca mining pe laptop sau tableta...ca 3d e praf si oricum nu se pot raci destul.

| Alexluchi20 explică (pentru Roger645):

Pai nu ca, zic ca vor fi înlocuite de calculatoarele cuantice

| Roger645 a răspuns (pentru Alexluchi20):

Asta se poate, evident ca va fi alta generatie de PC-uri cu cipuri 22nm, 14nm, 7nm si poate candva cuantice. In 30 ani am pornit de la procesoare Intel 80286, 80486 apoi Pentium 1-4, Intel dual-core, quad-core I5-I7-I10...si echivalente AMD. Insa PC ul este ergonomic gandit potrivit pentru om ca dimensiune tastatura si ecran, piesele sunt interschimbabile, poti face upgrade, iar ca putere de calcul e dublu-triplu decat orice gadgeturi. Daca in anii '90 veriga slaba era PC ul, acum veriga slaba e omul-programatorul. Cand vei folosi 10% din ce poate un PC gen.4 de 500lei, vei catiga in Ro $6000-8000/luna. Eu vb de programare nu de prosteala pe retele sociale si bananait pe net cu influenceri.

| User0987654321 a răspuns:

Salutare, greu de crezut, stiind ca acum se "actualizeaza" din ora in ora, se adauga componente si mai bune, adica pc-urile se "ridica "din ce in ce mai sus, pana o sa ajunga la un nivel foarte inalt (daca intelegi ce vreau sa spun), dar pana la urma, cine o sa mai traiasca pana in 2045, cu razboaie si anomaliile astea, cel mult pana in 2030 (cine stie), maximul, in care sa ajungem, ca lumea, in vremurile astea, o ia in jos, in loc sa o ia in sus, si cred ca ai obesrvat si tu, si stii si tu exemple si la ce ma refer happy. Deci, normal, nu ar trebui sa dispara. O zi buna!

| Awer46 a răspuns:

Da.