| Eclectica a întrebat:

Buna seara, pentru o camera cam de 14mp, e de preferat, din punct de vedere al consumului, o aeroterma ceramica de perete sau un aparat de aer conditionat clasic? E vreo diferenta? Caut ceva care sa si raceasca la un 20 de grade dar sa nici nu consume foarte mult (nu pentru functionare continuă). NU doresc ceva gen ventilator.
Multumesc!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aeroterma incalzeste, aparatul de aer conditionat raceste aerul.
Ambele consuma putermic, daca au rezistenta electrica de putere incorporata.
Pentru a incalzi /raci aerul este nevoie de energie, in functie de diferenta de temperatura existenta in camera si reglata la termostat.

| sierra1 a răspuns:

"aeroterma ceramica de perete sau un aparat de aer conditionat clasic? E vreo diferenta?"

spune-ne ce consum au cele 2

| Eclectica explică (pentru sierra1):

Inteleg, dar nu sunt sigura, ca la aeroterma nu e necesara unitatea aceea externa, nu trebuie sa perforez pereti exterior, ca la aparatul de aer conditionat. Gasesc, la ambele, la 2000 W. Dar nu stiu care e de ales. Clar as alege-o pe aia care nu trebuie gauriti peretii. Dar sa nu arunc banii degeaba...

| sierra1 a răspuns (pentru Eclectica):

Aeroterma NU face și răcoare vara. Decide-te!

| Eclectica explică (pentru sierra1):

Am crezut ca te pricepi, nu stiu de ce mai raspundeti daca nu sunteti in tema? Sigur ca exista aeroterma de perete care si raceste. Baga macar gugal...

| sierra1 a răspuns (pentru Eclectica):

"aeroterma de perete care si raceste" - mami, ești in EROARE. Aia doar vântură aerul din cameră.

"Bagă gugăl", nu e o rușine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Eclectica):

AC-ul are si functie de incalzire. Aeroterma poate fi folosita maxim ca si VENTILATOR, atit. E ca un uscator de par mai mare - daca nu ii dai curent in rezistenta, atunci sufla aer rece - la temperatura camerei, dar nu are cum sa il raceasca, ca nu are circuit de racire...

| Frank51 a răspuns:

Dacă vrei și rece, AC.