| Ilinca a întrebat:

Revin cu problema mea legata de calculator (vedeti intrebarea precedenta).

Am formatat partitia C si D, apoi am reinstalat windows-ul, insa nici o schimbare. Calculatorul functioneaza foarte "greoi" desi nu am instalate decat driverele necesare, iar sunetul si imaginea video apar "in reluare".
Ce e de facut? sad

12 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

De regula cand imaginea apare 'in reluare' asa cum spui, este din vina placii video. Mai precis, cred ca nu ai instalat driverele respective, sau ai instalat drivere mai vechi. Verifica acest aspect, si NU neglija partea cu antivirusul, poti descarca variante gratuite (Avast, Avira) care-si fac treaba mai mult decat onorabil. Nu prea sunt de acord cu ideea sa-l arunci la gunoi, decat daca vrei neaparat sa-ti cumperi unul nou. Altfel, asta pe care-l ai TREBUIE sa mearga, ca nu-i cum vrea el. Succes!

| Ilinca explică (pentru alexmircescu13):

Nu imaginea (desktop sau pagini de internet, etc) apare in "reluare" si clipurile video (de pe orice site sau filme din calculator) si sunetul. As vrea si eu sa il fac sa mearga dar nu mai stiu ce sa ii mai fac sad

| alexmircescu13 a răspuns (pentru Ilinca):

Cel mai sigur este sa urmezi sfatul lui geko. Tai raul din radacina. Asta inseamna sa stergi partitiile, sa le creezi din nou si apoi sa le formatezi. In felul asta stergi absolut tot ce ai pe hard-disk, inclusiv un eventual virus. Si prima grija, dupa ce se termina instalarea de Windows, pune un antivirus (chiar si unul gratuit iti asigura o protectie minima). Tot XP-ul trebuie instalat, dar daca faci totul bine (instalare Win, drivere si antivirus) nu are de ce sa nu mearga in parametri optimi. Inca o data succes!

| Ilinca explică (pentru alexmircescu13):

Exact asta am facut. Si nu o data, cred ca e a treia oara cand instalez windows-ul. Ultima data am sters hard-disk-ul (wipe - dupa sfatul lui MGBV11 care mi-a raspuns la intrebarea precedenta) si am reinstalat windows-ul. Am instalat driverele (placa de sunet, placa video) de pe cd-urile originale, am dat restart si...problema a revenit.sad Nu stiu daca mai e ceva ce n-am incercat. Pot sa vizualizez paginile de internet, sa instalez programe (desi dureaza mult pentru ca incepe sa mearga greu), dar cand e vorba de pornit un fisier audio si/sau video, nu merge. "Baraie" si merge in reluare. sad

| ταξιδιώτης a răspuns:

Formatarea se face cu CD/DVD-ul de boot sau cu o disketa.Nu spui ce sistem de operare ai instalat.Pentru calculatoarele mai "slabute" xp sp2 ruleaza foarte bine, nu intampini probleme de genul asta.

| Ilinca explică (pentru ταξιδιώτης):

Am windows XP. Fiind mai vechi versiunile de windows Vista/ Windows 7 nu functioneaza prea bine asa ca folosesc Windows XP.

| Liviucu a răspuns:

Esti sigura ca ai formatat bine partitiile? Dar, un program anti-mallware ti-ai instalat pentru orice eventualitate?!
____
Atata timp cat in neglijenta ta ai inclus si neinstalarea unui soft antivirus te sfatuiesc ca data viitoare sa fii mai calculata; astfel nu vei mai ajunge la astfel de probleme neplacute. Si da, praful de pe sursa sau ventilatorul procesorului pot ingreuna vizibil navigarea dar neaparat trebuiesc calculati si anii lui. Daca e batran, si-a cam facut stagiul. La gunoi, si altul. happy

| Ilinca explică (pentru Liviucu):

Am formatat partitiile cu un program (nu mai stiu numele programului pentru ca...s-a sters, evident). Window-ul l-am mai reinstalat pe calculator si nu am avut probleme. Poate ca e din cauza "varstei"...dar chiar asa dintr-o data sa nu mai mearga? crying

| Liviucu a răspuns (pentru Ilinca):

Partitiile se formateaza basic, din BIOS. Bagi CD-ul cu Windows, si de acolo. Nu e nevoie de alt soft, decat pentru CREAREA lor, si nu FORMATAREA lor. De ex.: Partition Magic - the best. Probabil nu ai procedat asa, de aceea nu s-a sters in profunzime tot. De aici si acel "greoi". happy

| valentingb a răspuns:

Praful asezat pe contacte
E posibil, daca pc-ul e imbatranit, ca pur si simplu componentele sa isi fi pierdut din capacitate.
exista virusi care nu dispar la format.Dar daca ai avut antivirus nu e prea posibil.
AM UITAT. sterge-l de praf.deschide unitatea si sterge tot. e esential. Face minuni. un aspirator si 2 betisoare de urechi.
ce ai tu de facut e sa duci unitatea la un depanator.
un service de calculatoare.dar asta costa
mai e o cale. (o stiu de la sora mea) O fata atat de frumoasa poate sa puna ghiara pe un fraierel priceput la calculatoare.totul gratis. bine, un pupic ceva.

daca ma gandesc mai bine, praful e de vina.aha, asta e.pa
(cica am diploma de tehnician operator tehnica de calcul, adica depanator. vai de noi cu scoala romaneasca)

| Ilinca explică (pentru valentingb):

Intr-adevar calculatorul are vreo 5 ani. Antivirus nu am avut in ultima vreme, din pacate sad L-am sters de praf, dar tot nu am rezolvat nimic sad. Buna ideea cu "freierelul: laughing. Mersi pentru sfaturi.

| valentingb a răspuns (pentru Ilinca):

Uite fraierelul:geko
scuze geko, sper ca nu te superi
dar m-am uitat la fotografia ilincai si am zis wow! si pe urma la a ta si am zis...mai bine nu zic.
bineinteles, eu nu am foto din orice alt motiv decat acela ca imi e rusine sa merg cu mine pe strada.
Daca nu ai avut antivirus se poate ca unul mai tare sa iti fi afectat componentele.Si da, 5 ani e deja destul.Next!