| CarmenMarton a întrebat:

Stie careva de ce calculatorul meu nu-mi mai citeste cd-urile cu windows? Am incercat alte cd-uri si acelea le ia, doar windows-urile nu vrea sa mi le citeasca. Apropo, folosesc Windows XP. Multumesc mult!

9 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Adica nu vrea sa ia CD-ul pentru reinstalare? Intra in BIOS, apasand tasta F2 sau DEL chiar cand se deschide PC-ul, cauta in BIOS ceva cam asa : Boot device priority. Setezi ca First Boot Drive pe CD/DVD. Apoi apesi F10 ca sa salvezi, apoi confirmi apasand pe Y sau yes, si acum va merge.

| CarmenMarton explică (pentru valentingb):

Am incercat asta, dar in zadar. straight face

| valentingb a răspuns (pentru CarmenMarton):

Foloseste un CD de curatare, costa cam 12 lei (sau imprumuta unul), foloseste un Stick USB, daca in BOOT ai optiunea USB, foloseste un DVD cu Windows 7, ori un CD cu Linux, cheama pe cineva mai priceput in ajutor sau mergi la un service.

| CarmenMarton explică (pentru valentingb):

Cred ca in ultima instanta voi merge la un service. Se pare ca eu nu prea am ce sa-i fac si nici nu ma prea pricep. Multumesc oricum!

| valentingb a răspuns:

Cu placere! Intreaba mai intai la un service, foloseste zambetul tau frumos si ochii fermecatori si astfel nu va trebui sa platesti nimic. Dar daca nu rezolvi nimic cu sfaturi, va trebui sa duci PC-ul la ei, si asta va costa.
O seara buna!

| CarmenMarton explică (pentru valentingb):

Multumesc pentru ajutor si pentru complimente! laughing O seara buna si tie!

| Seby90 a răspuns:

Intra in bios, si seteaza boot menu ca primul sa fie cd rom si al doilea hdd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apasa f12 sau f11 pentru butare din alta parte adica de pe cd/dvd, daca nu ai inteles trimite-mi un mesaj si iti raspund detaliatwinking

| CarmenMarton explică (pentru anonim_4396):

In BIOS la First Boot Drive e setat CD-ROM-ul. Ciudat e ca alte CD-uri le citeste, doar cele cu Windows nu mi le boot-eaza. Cred ca am incercat in jur de 5 CD-uri cu Windows XP si niciunul nu mi l-a luat.