| CatalinAlexandru28 a întrebat:

acum cateva zile mi-am reinstalat windows-ul si cand l-am pornit la boxe nu se auzea nimic si scria no audio device si atunci m-am gandit sa bag programul avrack si cand l-am bagat m-a pus sa-l instalez si am instalat numai ca atunci spre finalul instalarii mi-a aparut o eroare si scria,, software instalations" si zicea sa continui instalarea sau sa o opresc si eu am dat sa continui si s-a instalat si dupa am dat la control panel si la sound and audio devices si am dat si tot scrie no audio devices!
CE TREBUIE SA FAC? ajutor!
FundaVOT la cel mai bun raspun si folositor!

Răspuns Câştigător
| xgamerz a răspuns:

E PC sau laptop? Ce windows folosesti la cati biti, si in ce limba e windows`ul? TU ai dat reinstalare de windows sau repair (reparare)?:/ Internet`ul iti merge pe calculator? Normal fiecare PC/laptop are un CD cu drivere original a lui pe care il primesti cand achizitionezi produs`ul.
Solutie: 1
Deci, pentru.win.XP in lb.EN:
Dai pe START click pe RUN si scrie in casuta: dxdiag apoi faci click pe OK, iti apare o casuta dai click pe: yes Te uiti la System Manufacturer:System Model:, acolo ai numele placii de baza, dai pe google dupa acel nume si iti descarci driverele pentru. windows`ul pe care l`ai instalat. *Iti recomand sa T duci doar pe site`urile officiale si sa descarci driverele.*
Solutie: 2
Daca dxdiag NU iti afiseaza nimic acolo la System Manufacturer:System Model:, atunci descarca de pe google programul: aida32 (pentru. windows pe 32bit) sau aida64 (pentru. windows pe 64bit). Dupa ce ai descarcat aida, il pornesti.te duci la Computer-Summary si te uiti la numele placii de baza adica la: Motherboard Name, dupa care, dai iar search pe google pentru. drivere. *Iti recomand sa T duci doar pe site`urile officiale si sa descarci driverele.*
Solutie 3:
Daca nici aida NU iti afiseaza numele placii de baza... atunci desfaci capacul de la unitate, si citesti tot ce scrie pe plac de baza. Iti dau niste exemple cum si ce ar trebui sa fie scris acolo (pe plac de baza din PC):
Asus P8B75-V,MSI E350DM-E33,Gigabyte 970A-DS3, ASROCK P4I65G,ECS A55F-M3 etc.
Solutie 4:
Unele bios`uri iti afiseaza aproape tot despre PC/plac de baza. Asa k dai restart, apesi pe tasta F2 sau DEL sau F10 (normal iti afiseaza in timpul restart`ului pe ce buton sa apesi ca sa intri in bios.) odata ce ai intrat in bios, citesti-vezi daca iti afiseaza ceva legat despre plac de baza. Bafta!
Dar totusi vr.sa T intreb si sper sa NU T superi: "m-am gandit sa bag programul avrack" Dc. ai bagat programul avrack?:/

| CatalinAlexandru28 explică (pentru xgamerz):

Am bagat avrack deoarece mai de mult am avut programul asta si numai cu ajutorul astuia am avut sonor si am PC (calculator ) nu laptop

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

După ce ai reinstalat Windows-ul NU ţi-a mai recunoscut driver-ul plăcii de sunet ( audio device ).

Şi NU ai instalat driver-ul audio corespunzător plăcii tale sau Windows-ului, de aceea nu merge.

Să verifici ce placă de bază ai ( sau dacă ai placă de sunet separată ) şi dacă NU ai CD-ul ORIGINAL cu driverele de la Pc, atunci să cauţi pe net driver exact pentru acel model şi acel tip de Windows ( xp, vista, 7, etc. ).

Dacă nu şti ce placă de bază ai atunci instalează EVEREST Ultimate Edition şi îţi va arăta.

| K0sti a răspuns:

Te-ai gandit prost! Driverele se instaleaza specific pentu placa ta de baza, nu asa dupa ureche. Vezi ce placa ai si cauta driverele.

| Coslegeanu a răspuns:

Instaleaza driverele de sunet de pe CD tau sau daca nu il gasesti pe google driverul dar trebuie sa scrii cum se numeste ca asa sunt multe.

Funda?