| Andrei563636 a întrebat:

Bună TPU! Am abonament la digi(Digi Mobil Optim Nelimitat). Ideea este ca eu nu sunt acasă acum sa folosesc Wifi, deci folosesc datele mobile.Am vreo 50Gb la abonament, dar am verificat azi și eu am consumat vreo 54 GB pana acum. Vreau sa știu dacă plătesc ceva în plus la factura și de ce nu mi s-a redus încă viteza internetului.
Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Dupa ce depasesti cei 10G/50G/80GB in 3G/4G/5G in mod normal scade viteza. Vezi daca ai data resetarii traficului corect setata pe telefon (o poti obtine de *111#).

Vezi aici:

https://www.digi.ro/......-nelimitat

(1) Cantitatea de trafic disponibilă în rețeaua 4G la viteză superioară poate fi consumată integral în rețeaua 4G sau, în măsura în care este utilizată atât rețeaua 3G cât și rețeaua 4G, în rețeaua 3G pot fi utilizați maximum 5 GB sau 10 GB în funcție de pachetul achiziționat urmând ca diferența până la 50 GB să poată fi utilizată în rețeaua 4G. Cantitatea de trafic disponibilă în rețeaua 5G la viteză superioară este de până la 80GB/lună, cantitate disponibilă atât în rețeaua 5G cât și în rețeaua 4G, indiferent de cantitatea de date utilizată în fiecare dintre aceste rețele. Viteza de acces se va limita lunar pana la 256 kbps viteză de download și până la 128 kbps viteză de upload după atingerea pragurilor mai sus mentionate.Gradul de acoperire a rețelei 4G este disponibil aici.Vitezele sunt negarantate, iar pentru fiecare tehnologie radio se pot obtine cu respectarea condițiilor mentionate în continuare.

| Vântulalb a răspuns:

Nu se reduce viteza. Dar vei plati in plus ce ai consumat peste cei 50 Gb.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

De ce nu bati tu campii in alta parte, nu imi pare rau sa iti spun dar imbecilitate mai mare NU am auzit... sincer, nici un abonament din tara asta nu te taxeaza peste, iar asta de ani buni (peste 10 ani)

https://www.digi.ro/......-nelimitat

am marit-o de la 50G la 80G daca ai 5g, chiar daca locatia in care esti nu are 5g si merge numai pe 4g

| Andrei563636 explică (pentru Zuzu1991):

Și răspunsul la întrebarea mea care ar fi?

| Vântulalb a răspuns (pentru Zuzu1991):

De ce ai tu placerea asta de a raspunde prostii numai de dragul de a te contrazice?
Chiar aici au fost useri care s-au plans pentru facturile incarcate la telefon. Si se intrebau de unde.
De ce nu intri pe site-urile companiilor de telefonie sa te documentezi inainte de a raspunde?
Nu-mi da link cu "nelimitat" cand userul afirma ca are abonament cu doar 50 Gb inclusi in abonament.

| Vântulalb a răspuns:

Langa tine? Merci, nu!

| Lolasticc a răspuns:

Pretul trebuia vorbit cat timp faceati contractul. Acel pret ramane si nu pot sari peste limita de internet. Daca treci de limita atunci datele nu o sa mai mearga am vorbit eu personal cu o persoana care lucreaza la Digi.Stiu ca un pret in plus poate fi doar daca ai si telefon de al ei