| anonim0095 a întrebat:

Am facut un site in HTML cu Notepad si nu stiu cum sa il pun pe intrenet! Am domeniul dar nu prea ma descurc cu hosting-ul. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ar trebuie sa ai un panou de control (cpanel) pe hosting ul pe care il ai. de acolo iti permite sa iti urci sursele fie pe ftp si direct printr un maganer de fisiere

| anonim0095 explică (pentru suntserios):

Dupa cum am spus, nu ma descurc cu hosting-ul, si am doar domeniul. Daca te rog sa ma ajuti cu pasii si cu hostul potrivit, si sa il fac pana la capat cu ajutorul tau?

| anonim0095 explică (pentru suntserios):

Am un cont pe un site de gazduire site-uri gratis. (xhost.ro) dar nu stiu cum sa procedez mai departe. Cum sa urc siteul pe el, si cum fac sa functioneze.

| suntserios a răspuns (pentru anonim0095):

Nu cunosc deloc interfata de la xhost.ro dar probabil au un cont si o parola cu care te loghezi pe site la ei si acolo ar trebui sa ai undeva un link / buton catre o chestie care se cheama CPANEL. pe acolo ar trebuie sa mai ai o optiune de File Manager sau ceva in genul, acolo iti va aparea posibilitatea de upload a fisierelor.

daca nu te descurci am sa arunc un ochi pe xhost sa vad pasii exacti care trebuie sa ii faci, dar cand voi avea cateva minute libere azi sau maine

| anonim0095 explică (pentru suntserios):

Le-am incarcat fisierele pe file manager exact cum le am in PC (cu flodere) exact cum este facut siteul HTML. Dar acum nu stiu cum sa deschid siteul pe internet.

| suntserios a răspuns (pentru anonim0095):

Nu ai o pagina de index.html?

| anonim0095 explică (pentru suntserios):

Am. Dar sub alt nume. Cu extensia. html si in loc de numele index am altul.

| suntserios a răspuns (pentru anonim0095):

Pai acceseaza

domeniul care ti l ai facut / folderul in care e pagina / pagina.html

| anonim0095 explică (pentru suntserios):

Am incercat sa intru pe domeniu ( http://ctic.uv.ro ) dar imi spune ca nu gaseste pagina. Iar aici e ftp cu fisierele ftp://ctic.uv.ro/

| anonim0095 explică (pentru suntserios):

Am reusit schimband nemele in index.html. Dar nu imi arata imaginile de pe site.

| CataC a răspuns (pentru anonim0095):

Salut
Denumeste-o index.html si o va vedea. In plus, nu o pune in niciun folder, trebuie pus direct in public_html.
Daca nici asa nu o vede, nu ai facut ceva bine.
Dar mie imi apare un site al adresa data de tine. Stancescu mihai adrian blablaba

| anonim0095 explică (pentru CataC):

Am reusit. Multumesc.

| CataC a răspuns (pentru anonim0095):

N-ai pentru ce, spor in continuare.