| ionutz24_2810 a întrebat:

am o intrebare: am hardul impartit in 2 partitii C si D. Se poate pe C sa instale windows 7 x32bit iar pe D Windows XP sp2 x64 si sa functioneze ambele? am nevoie de 64 biti pentru niste programe.Nu am un pc foarte performant... windows 7 32 biti merge perfect dar pe 64 proc si ramii sunt tot la 90-100%. Windows 7 x32 vreau sa-l am pe C pentru jocuri si windows xp x64 pe D pentru programe. SE POATE? multumec anticipat

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Propun o soluţie mai eficientă decât un dual boot.
Instalează VmWare player, instalează în el Windows xp X64, programele ce vrei să le foloseşti şi rulează-le din maşina virtuală. Singurul lucru care îl afectează este spaţiul pe hard disc,deoarece se crează un hard disc virtual, care în realitate este un fişier ce se poate şterge oricând.
vmWare player este un program de virtualizare sisteme de operare, ce a fost creat pentru a testa sisteme de operare sub un sistem de operare deja instalat; de exemplu ai Windows instala pe computer şi veri să încerci o distribuţie linux, cu acest program se poate face asta, cu menţiunea că va împărţii resusrsele sitemului cu sistemul de operare emulat, dar asta numai când funcţionează, iar de virusat(dacă se întâmplă ) să virusezi sistemul de operare emulat nu va afecta sistemul gazdă cu nimic.Succes

2 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Daca vrei sa le instalezi in dual boot ..trebuie sa instalezi xp-ul primul, si dupa aia 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut ceva de genu pe calculatorul meu dar il ingreuneaza destul de mult
in principiu merge dar trebuie sa intri pe 1 sa folosesti programele si pe celalalt pentru jocuri sau ce ai spus
cum crezi incearca dar nu merita
bafta