| yanis220 a întrebat:

am o problema cu calculatorul, eu am linux si cand dau sa ma loghez nu imi merge nu imi zice ca parola nu e corecta ci mi se blozheaza, merge sa intru doar pe guest. Cum as putea sa rezlov?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai verificat tastatura? Este in regula? Sau ai gresit ceva la parola! Eu, cand instalez Linux, il fac din start sa nu-mi ceara parola. Numai la "Inelul de chei" n-am ce face. Mai mult, poate fi o defectiune de Linux. Cum eu n-am intrat pe Linux decat de 3 ani si nu stiu sa-l repar, solutia este o reinstalare.

| yanis220 explică (pentru Salontanul):

Am verificat ai idee cum pot sa il dezinstalez? sau sa il restartez?

| Salontanul a răspuns (pentru yanis220):

Simplu: te duci pe alt calculator care are Windows sau Linux. Daca are Windows dai jos softul Rufus. Daca are Linux ai un programel de scriere stick USB in depozit (daca nu este instalat din prealabil). Dai jos o imagine ISO a sistemului de operare (Linux - este cel mai recomandabil Linuz Mint Mate -, sau Ubuntu, ce ai tu) si o scrii pe stick. Bootezi de pe stick prin apasarea uneia din tastele: http://bit.ly/2To9x5r Depinde de computer. Le incerci pe rand. si apoi o sa intre in noul sistem de operare si sus pe ecran, in stanga o sa ai comanda de instalare. Ii dai sa se instaleze si faci mai departe ca aici: https://cristianls.ro/instaleaza-linux-mint/ Atentie: tara o alegi Romania dar tastatura poti ( e chiar indicat) sa o alegi in engleza - US. Eu n-o pun tastatura in romana ca ma incurca avand tastatura fizica in engleza si mi-e greu sa umblu cu etichete lipite pe tastatura.